Czy PO będzie chciało rozebrać zaporę na granicy z Białorusią i przyjąć nieznaną z góry liczbę imigrantów przymusowo wysłanych do Polski przez Unię Europejską? – zastanawiał się Marek Suski, wiceszef klubu PiS, podczas konferencji prasowej w Radomiu w piątek.
Suski skierował pytanie do Donalda Tuska, szefa PO, czy ten zechce zniszczyć „zaporę, która chroni nasze bezpieczeństwo”, oraz czy posłowie, którzy wcześniej krytykowali zaporę jako niepotrzebną i marnotrawiącą pieniądze, są zawstydzeni swoimi słowami.
Polityk PiS zastanawiał się również, czy w przypadku zwycięstwa opozycji w wyborach, politycy PO zdecydują się na rozebranie zapory na granicy z Białorusią i przyjęcie nieznanej liczby imigrantów, których Unia Europejska chciałaby dostarczyć do Polski siłą.
Suski podkreślił, że rząd dotrzymał obietnicy, budując zaporę w bardzo krótkim czasie. Zapora ta jest nowoczesna, umożliwia elektroniczne monitorowanie sytuacji i posiada punkty obserwacyjne, które umożliwiają szybką reakcję na próby ataku.
Inny poseł PiS, Dariusz Bąk, zauważył, że decyzje rządu dotyczące budowy zapory zostały podjęte szybko i trafnie. Zapora istnieje obecnie, a rozważane jest jej wzmocnienie ze względu na pojawiające się nowe zagrożenia dla Polski.
Posłanka Anna Kwiecień z kolei wskazywała na bezmyślną politykę imigracyjną, którą można obserwować na przykładzie wydarzeń w Paryżu i Brukseli. Wymieniła płonące samochody, budynki i biblioteki jako przykłady negatywnych konsekwencji nieprzemyślanej polityki imigracyjnej.
Kwiecień zaznaczyła, że polityka imigracyjna musi być prowadzona ostrożnie. Twierdzenie, że sprowadzenie masowej liczby imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu wpłynie pozytywnie na rynek pracy, jest nieuzasadnione.
Dwudniowy szczyt Unii Europejskiej zakończył się w piątek w Brukseli. Przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, poinformował, że państwa UE nie osiągnęły porozumienia w sprawie wspólnych konkluzji dotyczących polityki migracyjnej.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że stanowisko Polski w sprawie migracji pozostaje niezmienne. Skuteczna ochrona granic zewnętrznych UE i polityka migracyjna powinny uwzględniać interesy i potrzeby każdego państwa, a także uwzględniać zdanie społeczeństwa.