Radom i okolice

Ponad 2 miliony złotych trafi do jednostek OSP z powiatów radomskiego, lipskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał umowy z przedstawicielami jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Komendzie Miejskiej PSP w Radomiu. Strażacy ochotnicy z powiatów radomskiego, lipskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego otrzymają dofinansowanie w wysokości 2 mln 320 tys. zł.

We wtorek 25 października, Prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wraz z przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych podpisali w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu umowy na dofinansowanie. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i wyposażenia służącego do akcji ratunkowych. Ponad 2 mln 320 tys. zł trafi do strażaków z powiatów radomskiego, lipskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. W spotkaniu wzięli udział lokalni samorządowcy oraz parlamentarzyści: Agnieszka Górska, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak i Marek Suski.

Jednostki OSP z powiatu radomskiego trafi kwota 566 401 zł. Wsparcie otrzymają Ochotnicze Straże Pożarne w Bierwcach, Dąbrówce Podłężnej, Dębie, Goryniu, Gulinie, Jedlni Letnisko, Klwatce Królewskiej, Kosowie, Kotlarce, Kowali-Stępocinie, Mąkosach, Starych, Młodocinie Większym, Mniszku, Rudzie Małej, Skaryszewskie, Słupicy, Strzałkowie, Tarczowie, Wielogórze, Wierzbicy, Wrzosie i Wsoli. Trzy jednostki OSP w Bierwcach, Goździe i Rudzie Małej otrzymały łącznie blisko 45 tys. zł na aktywowanie i doposażanie młodzieżowych drużyn pożarniczych. Do OSP w Jankowicach 30 tys. zł zostanie przeznaczonych na wymianę bramy i drzwi wejściowych. Gmina Gózd otrzyma 30 000 zł na termomodernizację dachu budynku jednostki OSP Klwatka Królewska. Z kolei gmina Iłża otrzyma 29 520 zł na budowę instalacji fotowoltaicznej w strażnicy OSP w Jedlance Starej. Inwestycje zmniejszą emisję CO2 oraz przyniosą oszczędności jednostkom. Ponadto strażacy ochotnicy z powiatu lipskiego otrzymają 596 339 zł, z powiatu szydłowskiego – 446 126 złotych, powiatu zwoleńskiego 262 123 zł.

Jak zaznacza WFOŚiGW w Warszawie, wspieranie jednostek OSP z Mazowsza stało się jednym z priorytetów. W tym roku Fundusz zaplanował w swoim budżecie blisko 20 mln zł na programy skierowane do służb ratowniczych, w tym w szczególności do Ochotniczych Straży Pożarnych. Od 2019 r. OSP z Mazowsza otrzymały w formie dotacji 90 mln zł i 3,5 mln zł w formie niskooprocentowanych pożyczek z możliwością częściowego umorzenia.

 

Źródło informacji: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie