Radom i okolice

Port lotniczy Warszwa-Radom-Kielce? Przedstawiciele woj. świętokrzyskiego zainteresowani

Dobrym pomysłem byłoby rozszerzenie lotniska Warszawa-Radom o Kielce – przekonywali na XI Forum Promocji Turystycznej przedstawiciele województwa świętokrzyskiego.

XI Forum Promocji Turystycznej w tym roku odbyło się w Terminalu Portu Lotniczego Warszawa-Radom. Wydarzenie zorganizowane zostało przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl.

Podczas panelu dyskusyjnego poświęconego radomskiemu lotnisku głos zabrali przedstawiciele województwa świętokrzyskiego.

– W tej chwili mamy trzy kierunki lotów, ale mamy nadzieję, że pojawią się kolejne. Liczymy na kierunek niemiecki, Frankfurt i Monachium to duże porty przesiadkowe. To właśnie Niemcy są jedną z najliczniejszych grup turystów w naszym województwie, zaraz po Ukraińcach. Stanowią 12 proc. ruchu turystycznego. W województwie świętokrzyskim jest także dużo firm z kapitałem niemieckim, aż 41. Mamy też sporo firm z kapitałem włoskim – 36. Liczymy mocno na rozwój turystyki biznesowej. Województwo świętokrzyskie paradoksalnie może najbardziej na radomskim lotnisku skorzystać, dlatego liczymy, że powstanie port Warszwa-Radom-Kielce – mówiła Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego zauważyła, że hasło reklamowe województwa „Świętokrzyskie czaruje. Poleć na weekend” zgrywa się z lotniskiem w Radomiu. W 2019 region odwiedziło 46 tys. gości zagranicznych, było to 5 proc. jeśli chodzi ruch turystyczny w województwie. Wilk-Grzywa wyraziła nadzieję, że lotnisko w Radomiu poprawi tę statystykę.

Bożena Szczypiór, pierwszy zastępca prezydenta Kielc, wskazywała, że kierunkiem do rozmów jest budowa specjalnego połączenia ze stolicy województwa świętokrzyskiego do radomskiego lotniska.

– Chcemy to lotnisko wykorzystywać. Inwestorzy do tej pory przylatywali do Warszawy i stamtąd jechali do Kielc. Teraz to może się zmienić – podkreślała Szczypiór.

Semir Hamouda, dyrektor generalny Sun&Fun Holidays, wskazał, że jedną z przyczyn zainteresowania jego firmy ofertą Radomia „jest duże zainteresowanie klientów z obszarów na południe od miasta”.