Barbara Elmanowska, Joanna Mazur, Monika Muskała, Katarzyna Sobczuk oraz Maciej Wnuk to nominowani do tegorocznej, dziesiątej już edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest za debiut prozatorski, a nazwiska finalistów ogłoszono podczas 47. Radomskiej Wiosny Literackiej.
W tym roku do konkursu zgłoszono blisko sto tytułów. Nowością jubileuszowej odsłony nagrody jest trzyetapowy system wyboru laureata. Już w kwietniu kapituła ogłosiła tzw. krótką listę, na której znalazło się 19 książek. Jak podkreśla sekretarz kapituły Tomasz Tyczyński, celem tej zmiany było wskazanie czytelnikom szerszego zestawu wartościowych debiutów, które wcześniej mogły pozostawać poza głównym obiegiem krytycznoliterackim.
Z tej dziewiętnastki wyłoniono piątkę nominowanych. Oto oni:
– Barbara Elmanowska, Woliera (Wydawnictwo J)
– Joanna Mazur, Ciepło-zimno (Wydawnictwo Seqoja)
– Monika Muskała, Rondo Rodeo (Nisza)
– Katarzyna Sobczuk, Mała empiria (Dowody)
– Maciej Wnuk, Miejsca odległe (Biuro Literackie)
Jak zauważył członek kapituły Piotr Sadzik, na liście nominowanych znalazły się książki wydane także przez mniejsze oficyny.
– Udało nam się umieścić na tej liście książki, które słabiej zafunkcjonowały na radarach krytycznoliterackich
zaznaczył.
Juror Józef Olejniczak podkreśla, że debiuty i drugie książki – bo taki właśnie zakres obejmuje nagroda – przeczą tezie o defensywie literatury.
– Co roku pojawia się kilkadziesiąt tytułów, które są niezwykle interesujące
zaznaczył.
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została ustanowiona w 2015 roku przez samorząd Radomia, a pierwszy raz wręczono ją rok później. Jej celem jest wspieranie autorów debiutujących w prozie artystycznej w języku polskim. W gronie dotychczasowych laureatów są m.in. Weronika Murek, Maciej Hen, Anna Cieplak, Marcin Wicha i Grzegorz Bogdał.
Od szóstej edycji kapituła przyznaje również wyróżnienie w postaci miesięcznej rezydencji literackiej w Vence na południu Francji – miejscu, w którym Witold Gombrowicz spędził ostatnie lata życia. Dotąd wyróżnieni zostali m.in. Maciej Bobula, Mateusz Pakuła i Katarzyna Groniec.
– Literatura robi się coraz dziwniejsza i coraz trudniej jest określić, gdzie przebiegają jej granice. Coraz wyraźniejszy staje się też w literaturze wątek narastającej grozy i poczucie zagrożenia
mówi przewodnicząca kapituły Ewa Graczyk.

Tegorocznego laureata lub laureatkę poznamy we wrześniu, podczas festiwalu „Opętani literaturą” w Radomiu i we Wsoli. Wtedy również ogłoszone zostanie nazwisko osoby nagrodzonej rezydencją w Vence. Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy złotych, ale nagrody finansowe trafią również do wszystkich nominowanych.
Organizatorami nagrody są Prezydent Miasta Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy Patronat sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasami wydarzenia są Jarosław Krzyżanowski oraz Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. Partnerem Głównym jest Unidevelopment S.A., a Partnerem Strategicznym – Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: UM Radom / Muzeum Witolda Gombrowicza