Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Prace młodych artystów na wystawie „Suma naszych pragnień” w Elektrowni

Zbliżająca się wystawa „Suma naszych pragnień” w Elektrowni będzie prezentacją twórczości trojga artystów młodego pokolenia.

Monika Chlebek, Wiktor Gałka i Dawid Czycz to artyści młodego pokolenia, których twórczość będziemy mogli oglądać podczas najbliższej wystawy w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Autorów tych łączy przyjaźń oraz wspólne doświadczenia związane z dorastaniem w kulturze przepełnionej obrazami mającymi na celu promowanie pożądania. Pożądanie dotyczące przedmiotów, sposobu życia, popularności czy uwagi stanowi nieodłączną część współczesnej rzeczywistości, ale zostaje także przetworzone artystycznie w celu ukazania groteskowości tego zjawiska.

Wystawa jest wspólną inicjatywą trojga artystów, podzielona jednak została na trzy autonomiczne odsłony. Każda z nich ukazuje odrębne refleksje na temat kondycji świata i człowieka.

Monika Chlebek zwraca uwagę na ukryte sensy rzeczy pozornie banalnych, obecnych w naszej codzienności. Prace pod przewodnim tytułem „Lato w zimie” uzmysławiają znaczenie pozornych sytuacji w kontekście medialnego niepokoju, jaki wytwarza współczesność.

Wiktor Gałka w swojej wystawie pt„Kwiaty w moim ogrodzie rozkwitły, ale piksele pachną wyraźnie” skupia się na koncepcji cyfrowych przestrzeni, opowiada o nowych środowiskach i digitalizacji świata. Autor bawi się kolorem i kształtem, dzięki czemu nadaje obrazom cech odrealnienia. Zaciera się tutaj granica między rzeczywistością a metaświatem.

Dawid Czycz w swoim artystycznym przekazie pt. „The United States of Happiness” zręcznie balansuje na pograniczu kiczu. Jego alegoryczne i dynamiczne malarstwo to ogromne, gęste sceny, w których narracja jest nieuchwytna. Postacie łączą się w zwarte kompozycje, jednocześnie pozostają oddzielone od siebie. Obrazy wyróżniają się wielowątkowością, zestawianie pop-artowskich inspiracji i intensywnością koloru.

Otwarcie ekspozycji nastąpi 10 lutego o godzinie 18:00.

Wystawa „Suma naszych pragnień” w Elektrowni czynna będzie do 12 marca 2023 roku

Kurator: Paweł Witold Witkowski

Źródło: MCSW Elektrownia/Facebook