Radom i okolice Religia Wiadomości

Preludia organowe – w radomskim skansenie

Preludia organowe w wykonaniu dr Emanuela Bączkowskiego zabrzmią w zabytkowym kościele pw. św. Doroty, znajdującym się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Będzie to koncert z cyklu „Szóste spotkania wielu kultur”.

Koncert odbędzie się w niedzielę 7 lipca o godz. 16.00. Na organach piszczałkowych zagra dr Emanuel Bączkowski – organista, artysta muzyk, improwizator i edukator, oraz laureat Międzynarodowych Konkursów Organowych a także prelegent na Międzynarodowych Sesjach naukowych.

Koncert będzie poświęcony pamięci Stefana Wrocławskiego, który przez 46 lat był organistą w kościele mariackim (obecna katedra radomska). Artysta ten wykonywał pracę na wielu płaszczyznach działalności. Udzielał się bardzo czynnie w ramach całej diecezji sandomierskiej, do której należał wówczas Radom. Przed wojną, w czasie odbywania się w Radomiu Kongresu Eucharystycznego, zorganizował i poprowadził kilkudziesięcioosobową orkiestrę i połączone chóry. W okresie powojennym komponował. Brał udział w pracach Komisji Liturgicznej do Spraw Organistów. Był też pedagogiem, chórmistrzem. Pozostawił po sobie wiele kompozycji, w tym preludia organowe, które dla literatury organowej są szczególnie istotne.

Jak poinformował dr Emanuel Bączkowski w rozmowie z red. Magdaleną Gliszczyńską z MWR, dzięki projektowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało mu się nagrać dwupłytowy album, na którym są wszystkie 53 preludia organowe Stefana Wrocławskiego, na temat polskich pieśni kościelnych. Wyjaśnił, że jest to przekrój przez cały kalendarz liturgiczny, a więc są tam m.in.: kolędy, pieśni wielkopostne, pieśni maryjne. Zapowiedział też, że jesienią preludia organowe można będzie usłyszeć w radomskiej katedrze.

Preludia organowe po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Rzymie. W Polsce pierwszy raz zabrzmiały w kaplicy Pałacu Prezydenta Rzeczypospolitej  w Warszawie.

Źródło: muzeum-radom.pl

Foto: Muzeum Wsi Radomskiej Facebook