Radom i okolice Społeczeństwo

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej odwiedził Radom

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski / Fot. TwojRadom

We wtorek prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Marcin Kowalski, odwiedził Radom.

Marcin Kowalski to doktorant historii na UMCS. Swoje pierwsze kroki w organizacji stawiał w Lublinie, gdzie studiował historię i prawo. Po skończeniu studiów wrócił na Podkarpacie. W latach 2018-2021 był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej na Podkarpaciu.

Spotkanie z prezesem MW odbyło się w Kamienicy Deskurów.

Na początku spotkania przewodniczący Młodzieży Wszechpolskiej odpowiedział pytanie „Czym jest i czemu służy Młodzież Wszechpolska?”.

– Młodzież Wszechpolska jest organizacją formacyjną, której zadaniem jest wychowanie młodzieży a w szczególności wychowanie liderów życia społeczno-politycznego w duchu wartości narodowych i katolickich – tłumaczył prezes MW.

Kowalski podkreślił jednak, że nie trzeba być katolikiem, aby działać w organizacji. Przytoczył postać działacza z Podlasia, który był… muzułmaninem.

Prezes MW przedstawił również cele, do których dąży organizacja.

– Młodzież Wszechpolska stawia sobie za cel kreowanie kadr liderskich do tego, żeby na różnych płaszczyznach życia społecznego mieć osoby, które będą chciały popychać sprawy do przodu i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość – podkreślił Kowalski.

Wszechpolak postawił przed słuchającymi pytania „Kim jest lider?” oraz „Co charakteryzuje dobrego lidera?”.

– Dobrym liderem jest się wtedy, kiedy bierze się na siebie odpowiedzialność. Struktura naszej organizacji jest tak stworzona, aby mądrze uczyć brania odpowiedzialności, przede wszystkim dzięki hierarchii. Uważamy, że nawet średnio zorganizowana hierarchia jest lepsza niż wszelkiego rodzaju anarchia – przekonywał lider ogólnopolskich struktur MW.

W trakcie dalszej części wypowiedzi prezes Młodzieży Wszechpolskiej wspomniał o aktualnej pozycji lewicy w społeczeństwie.

– Lewica jest mocna, dlatego że ma wielką sieć społeczną, wielkie środowisko, te wszystkie fundacje takie jak Nigdy Więcej, Stonewall, Ośrodki Monitorowania. To jeden wielki konglomerat, który realnie zmienia otaczającą nas rzeczywistość. Jakby nie patrzeć, my musimy do tego dążyć, mieć cały konglomerat naszych podmiotów, który będzie zmieniał otaczającą nas rzeczywistość – mówił Kowalski.

Po zakończeniu wystąpienia nastąpił czas na pytania od publiczności, z którą dyskusja trwała ponad godzinę. Poniżej pełne nagranie spotkania.