Radom i okolice

Radom rezygnuje z darmowej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Jak informowaliśmy, na poniedziałkowej sesji rady miejskiej radni głosowali nad złożonym z inicjatywy prezydenta Radosława Witkowskiego projektem uchwały mającym zakończyć funkcjonowanie w Radomiu darmowej komunikacji miejskiej dla przebywających na terenie naszego miasta obywateli Ukrainy.

Projekt prezydenta został przyjęty. Od początku września obywateli Ukrainy obowiązują równe prawa jeśli chodzi o przejazdy komunikacją miejską. Tak jak wszyscy inni mieszkańcy miasta muszą oni kupować bilety na każdy przejazd. Początkowo zakładano, że darmowe przejazdy będą obowiązywać do końca roku. 

[news:1346432]

Z projektem uchwały w tej sprawie wystąpił do Rady Miejskiej w Radomiu Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji (MZDiK). W uzasadnieniu projektu uchwały podkreślono, że "w wyniku przebiegającego pomyślnie procesu adaptacji obywateli Ukrainy w Polsce większość miast zrezygnowała z tego rodzaju pomocy".

Wskazano, że do końca kwietnia darmowe przejazdy obowiązywały w Gdańsku, do końca maja m.in. w Warszawie, Krakowie, a do końca czerwca – np. we Wrocławiu i Poznaniu.

"Poza tym polskie autostrady i pociągi (z pewnymi wyjątkami) także od 1 czerwca są płatne dla obywateli Ukrainy. Wszystkie tego typu sygnały świadczą o tym, że proces adaptacji uchodźców w Polsce przebiega pozytywnie i nie wymagają już oni tej formy pomocy" – wyjaśnił rzecznik MZDiK Dawid Puton.

Dodał, że miasto liczy na pewne wpływy do budżetu z biletów, które kupować będą także obywatele Ukrainy.