Historia O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Radomianie uczczą ofiary Rzezi Wołyńskiej

Radomianie uczczą ofiary Rzezi Wołyńskiej w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń.

Już w czwartek, 6 lipca 2023 roku w kawiarence „Społeczna” mieszczącej się przy ulicy Traugutta 18 odbędzie się występ pt. Dramat Dwoistości. Będzie to wieczór poświęcony twórczości Zygmunta Jana Rumla, komendanta VIII Okręgu Wołyń BCh, oficera Armii Krajowej i poety, zamordowanego przez ukraińskich nacjonalistów. Aktorom Teatru Proscenium towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Roberta Grudnia.

 

W piątek, 7 lipca 2023 roku również w kawiarence „Społeczna” odbędzie się spotkanie z historykiem Lucyną Kulińską z Krakowa. Spotkanie będzie nosić tytuł „Historia mniej znana”.

W czwartek i w piątek przy ul. Traugutta prezentowane będą prace studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego powstałe w latach 2013-2014 w ramach konkursu na projekt pomnika wołyńskiego, który miał stanąć w Radomiu.

W niedzielę, 11 lipca 2023 roku o godzinie 12.00, cykl wydarzeń zakończy Msza Święta w Kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa (Garnizonowy) w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Źródło: Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”