O tym się mówi Polska i świat

Rafał Milczarski został odwołany z funkcji prezesa PLL LOT oraz Polskiej Grupy Lotniczej

Rafał Milczarski został odwołany z funkcji prezesa dwóch spółek – PLL LOT i PGL. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas posiedzenia rad nadzorczych tych firm.

— Rady Nadzorcze PLL LOT i PGL podjęły w środę decyzje o odwołaniu pana Rafała Milczarskiego z funkcji prezesa zarządu obu spółek. Członkowie Rad Nadzorczych dziękują za dotychczasową współpracę oraz wkład w rozwój PLL LOT i PGL w ostatnich latach — przekazał rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT, Krzysztof Moczulski.

Rafał Milczarski funkcję prezesa spółki PLL LOT pełnił od stycznia 2016 r., natomiast w 2018 r. został prezesem Polskiej Grupy Lotniczej, w skład której wchodzą najważniejsze firmy z branży lotniczej, należące do skarbu państwa. Rady nadzorcze, które podjęły decyzję o jego odwołaniu, nie podały przyczyny tych decyzji.

To właśnie za kadencji Rafała Milczarskiego, w 2018 roku doszło do strajku pilotów i personelu pokładowego w PLL LOT. Jedną z jego najbardziej kontrowersyjnych decyzji było dyscyplinarne zwolnienie 67 osób biorących udział w strajku. Przywrócenie ich do pracy było jednym z warunków końcowego porozumienia. Od 18 października do 1 listopada 2018 r. narodowy przewoźnik musiał odwołać 130 rejsów.

Zgodnie ze słowami rzecznika, do czasu wyłonienia nowych prezesów, do pełnienia funkcji prezesa Rada Nadzorcza PLL LOT oddelegowała przewodniczącą Katarzynę Lewandowską, a w PGL oddelegowana została przewodnicząca Elżbieta Bugaj.