Radom i okolice Społeczeństwo

SONDA – ruszyła IX edycja kursu podoficerskiego w 6MBOT 

W czwartek, 4 kwietnia ruszyło pierwsze zgrupowanie w ramach pierwszej w tym roku edycji kursu podoficerskiego SONDA w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przez cztery kolejne zjazdy kandydaci na kaprali będą zdobywać wiedzę niezbędną do dalszej służby w korpusie podoficerów.   

Kwalifikacje do kursu odbyły się na początku lutego. Od tego czasu uczestnicy SONDY samodzielnie przygotowywali się do pierwszego zgrupowania, które 4 kwietnia rozpoczęło się testem wiedzy teoretycznej z otrzymanych dotychczas materiałów. Przyszli kaprale wzięli również udział m.in. w zajęciach z jazdy konnej, metodyki szkolenia, regulaminów oraz taktyki. 

W pierwszej w tym roku edycji kursu podoficerskiego SONDA w 6MBOT udział bierze kilkunastu żołnierzy Brygady.  

– Żołnierze, którzy podjęli wyzwanie, będą wytrwale pracować na to, by zasilić szeregi podoficerów Brygady rozpoczynając tym samym nowy etap w służbie wojskowej. Po zakończeniu kursu każdy z nich zostanie dowódcą sekcji i przejmie odpowiedzialność za swoich podwładnych. Cieszę się, że w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej są żołnierze, którzy chcą się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i cechy przywódcze

mówił dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Witold Bubak

Przyszli kaprale podczas kursu podoficerskiego będą szlifować swoje dowódcze umiejętności, m.in.: metodykę nauczania, dowodzenie sekcją – w tym stawianie zadań. Dowiedzą się również, jak określać cele, a także rozliczać podległych sobie żołnierzy. 

– Cieszy bardzo dobry poziom przyswojenia wiedzy teoretycznej przez kursantów. Przed przyszłymi podoficerami kilka tygodni intensywnej i wytężonej pracy. Instruktorzy dołożą wszelkich starań, by po zakończeniu szkolenia każdy z żołnierzy godnie reprezentował Korpus Podoficerów Wojska Polskiego. W planach mamy szkolenie z żołnierzami wojsk operacyjnych, aby nasi przyszli podoficerowie czerpali doświadczenie i wiedzę od najlepszych specjalistów w swoim fachu

mówi Straszy Podoficer Dowódca Brygady starszy chorąży sztabowy Krzysztof Lao. 

Kurs Podoficerski „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilka tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że kurs jest przedsięwzięciem nowatorskim.  

O zakwalifikowanie na kurs mogą starać się żołnierze OT z korpusu szeregowych, którzy są co najmniej od roku w służbie, posiadają co najmniej średnie wykształcenie, a także bardzo dobrą opinię służbową oraz zgodę przełożonych.