O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

W Muzeum Wsi Radomskiej uroczyście obchodzono Niedzielę Palmową

W Muzeum Wsi Radomskiej uroczyście obchodzono Niedzielę Palmową. Była procesja z palmami, Msza Św., a także wiele różnych atrakcji. 

Zanim rozpoczęły się główne uroczystości, można było zrobić zakupy na świątecznym kiermaszu, oraz wziąć udział w warsztatach pisania pisanek. Rozstrzygnięto też konkurs „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna” i nagrodzono zwycięzców. Jak informowała w rozmowie z Radiem Plus dyrektor radomskiego skansenu Ilona Jaroszek do konkursu napłynęło ponad 300 prac, jednak brakowało wśród nich tradycyjnych pisanek. W tym roku komisja konkursowa miała dużą trudność w wyłonieniu laureatów konkursu, dlatego też trzy pierwsze miejsca zajęło kilka prac.

Kwadrans przed godz. 13.00 zaczęła się formować procesja z palmami, która wyruszyła sprzed budynku Ekonomii Dworskiej z Wilkowa. Dalsze uroczystości miały miejsce w zabytkowym kościele św. Doroty, gdzie bp. Marek Solarczyk celebrował Mszę Św., a diakoni z radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego wykonali Pasję.

W czasie homilii radomski biskup nawiązał do czytań liturgicznych

-Stajemy wobec wyjątkowej refleksji nad świętem paschy… Cała tajemnica Męki Pana Jezusa, uświadamia nam, ze oni stanęli wobec tego, co było wspomnieniem, co było okazją do świętowania. Stanęli wobec tego, co w wymiarze historii znali. Przede wszystkim mieli okazję doświadczyć, ze to się dokonuje w ich życiu, ze to, co jest tajemnicą ich życia, Bóg chce napełnić Swoją obecnością, Swoją miłością i Swoim życiem. Jakże trudno im było to odczytać i zobaczyć w osobie Jezusa Chrystusa. Jakże trudno im było to odczytać nawet znając zapowiedzi proroków… że Jezus jest tym barankiem paschalnym, tym, którego krew daje życie. Wprowadza w tę wyjątkową więź i jedność z Bogiem, a Bóg prowadzi wtedy tego człowieka ku temu, co jest spełnieniem Jego obietnic – powiedział bp. Solarczyk

Zachęcał też do szczególnej refleksji w czasie Wielkiego Tygodnia:

-Rozpoczynamy Wielki Tydzień, rozpoczynamy czas święta nie po raz pierwszy. Stajemy z refleksją wobec tego, co już potrafimy zrozumieć, wytłumaczyć. Niech to będzie czas, w którym rzeczywiście dostrzeżemy to, co jest tajemnicą Boga, to co jest darem Jego świętości. To, co dotyka i może przemieniać życie każdego z nas – mówił bp. Solarczyk

W homilii przypomniał również, że obchodzimy 18 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Osoba świętego papieża jest potwierdzeniem tego, że i do nas Bóg posyłał świadków Swojego życia, Swojej świętości.

Na koniec homilii radomski ordynariusz życzył wszystkim uczestnikom świętej liturgii:

– Niech ta niedziela, niech ta nasza wspólna modlitwa umocni nas, abyśmy zachowali tę wrażliwość na to, co dzisiaj możemy przeżyć, na to, abyśmy dzisiaj potrafili dostrzec bliskość Boga w naszym życiu i szli z nim, chroniąc to co jest darem Jego świętości i co się wyraża w tak wielu cudownych znakach i darach miłości, dobroci i pokoju – powiedział biskup Marek Solarczyk

Po uroczystej Mszy Św. odbyło się widowisko pt. „Wielka Niedziela”, które przybliżyło regionalne zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi. Spektakl wystawił Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok”, działający na terenie gminy Zwoleń.

Była także możliwość zwiedzenia wystawy o prowincji świętokrzyskiej, zatytułowanej „Portret zapomnianej prowincji kieleckiej. Pierściński, Buczkowski, Gajewski”, znajdującej się na Zagrodzie z Chomentowa. Można również było spróbować tradycyjnego polskiego wiejskiego żuru.

Patronat nad uroczystością objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Źródła: radioplus.com.pl  /  facebook.com/muzeumwsiradom

Foto:  facebook.com/muzeumwsiradom