• Radom i okolice Społeczeństwo

  W Radomiu powstanie Panteon ku pamięci najwybitniejszych mieszkańców

  W Radomiu powstanie Panteon ku pamięci najwybitniejszych mieszkańców.  To wspólna inicjatywa radnego Dawida Ruszczyka i Muzeum im. Jacka Malczewskiego Radomiu.

  W czwartek, 2 listopada 2023 roku radny Dawid Ruszczyk oraz dr Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego poinformowali o planach wydawniczych związanych z Panteonem najwybitniejszych włodarzy miasta Radomia.

  Jako pierwszy upamiętniony zostanie Stanisław Kelles-Krauz.

  – W związku z tym, że przypada nam 140-lecie urodzin Stanisława Kelles-Krauza, postanowiliśmy ruszyć z cyklem upamiętniania znanych osób. Już dzisiaj w naszych social mediach będziecie mogli znaleźć krótki filmik, zwierający życiorys Stanisława Kelles-Krauza i o tym, jak ważną postacią był dla naszego miasta

  mówił Dawid Ruszczyk.

  Data poinformowania o planach inwestycji jest nieprzypadkowa. 105 lat temu powstała Republika Radomska, czyli pierwsza w Królestwie Polskim struktura niepodległych władz lokalnych.

  Swoje wsparcie dla inicjatywy wyraziło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

   – Odpowiadając na tę prośbę, wychodzimy z inicjatywą przygotowania pełnego cyklu, który będzie zatytułowany „Panteon najwybitniejszych włodarzy miasta Radomia”. To będą pełne monografie i biografie poświęcone radomskim politykom, bo takich wyjątkowych osób mieliśmy bardzo dużo w historii naszego miasta

  mówił Adam Duszyk.

  Lista postaci do upamiętnienia jest otwarta, a inicjatorzy nie określają formy, w której ma się to dokonać.