Radom i okolice

Ważne informacje dla tegorocznych maturzystów

W połowie grudnia ubiegłego roku pojawiło się rozporządzenie, które uregulowało kwestie egzaminów maturalnych. Główną zmianą jest zawężenie wymagań programowych. Zalicza się do tego: zmniejszenie ilości zadań z matematyki, inna formy arkuszy, pojawi się także możliwość wyboru innych przedmiotów niż wcześniej zadeklarowane oraz możliwość zdawania egzaminu maturalnego jedynie na poziomie podstawowym, jeżeli chodzi o język polski, matematykę i język obcy.

Nie będzie już konieczne zdawanie matury ustnej z języka polskiego oraz języka obcego, ponieważ taka forma nie będzie elementem obowiązkowym. Przyda się jednak w trakcie rekrutacji do uczelni wyższych.

Istotnymi zmianami będą także zmiany, dotyczące zadań z matematyki: zdecydowanie mniej zadań o charakterze otwartym, które pojawiały się do tej pory i wymagały wielu wyliczeń. Ograniczono treści z funkcji, graniastosłupów. Zaś redukcji ulegną bryły obrotowe. Maksymalnie do zdobycia będzie 45 punktów. Ponad połowa z nich, bo aż 28, przypada na zadania zamknięte. Pozostałe 17 to punkty za zadania bardziej rozbudowane. Tym samym o 5 punktów obniży się górny próg punktacji. 

170 minut to czas przeznaczony na napisanie egzaminu z języka polskiego i matematyki, a na ukończenie języka obcego każdy maturzysta otrzyma 2 godziny. Tutaj więc nie pojawiają się żadne nowości.

Z egzaminu z języka polskiego będzie można otrzymać 70 punktów. Część pierwsza obejmie zweryfikowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz posługiwania się polszczyzną poprawną pod względem zasad gramatyki, ortografii i tworzenia merytorycznej treści. Druga część to samodzielny tekst w formie wypracowania. 

Zmiany będą również obejmowały zadania z języka obcego. Zmniejszą się wymagania odnośnie zakresu gramatycznego. Cała podstawa programowa zostanie zatem dosyć mocno okrojona.

Podczas tegorocznych egzaminów maturalnych zniesiony zostanie też obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Wszelkie nowe zasady egzaminowania są podyktowane zdalnym tokiem nauczania, jakie wymuszone zostało przez liczne obostrzenia pandemiczne i ograniczenia w funkcjonowania placówek oświatowych. Ułatwienia egzaminacyjne mają zatem umożliwić maturzystom przystąpienie do testów i zdanie ich w wyznaczonych terminach. W tym roku sprawdziany wiedzy i umiejętności odbędą się między 4 a 20 maja.

Klaudia Sułek