Konkursy Kultura i rozrywka Materiał Partnera Radom i okolice Społeczeństwo

Wracamy z dobrymi lekturami [KONKURS]

Po przerwie wracamy z konkursem czytelniczym. Wraz z Wydawnictwem Poznańskim oraz radomską kawiarnią Vanilia Cafe zachęcamy do udziału w konkursie. Do wygrania jedna z dwóch proponowanych pozycji.

Czasy oraz miejsce w jakim żyjemy stanowią o tym jak działamy, kształtują nasze spojrzenie na świat, ale też czynią nas przynależnym. Dzisiaj proponujemy dwie książki, pierwsza dotyczy naszych korzeni, druga przedstawia zupełnie inne realia życia. Zachęcamy do zapoznania się z obiema.

Życie w chłopskiej chacie

Opowieść nie tylko o budynkach i chatach, ale przede wszystkim o ludziach, którzy w nich mieszkali.
Chłop rodził się, żył i umierał w chacie. Współczesnym Polakom nie trzeba tłumaczyć, jak wyglądał tradycyjny wiejski dom. W całym kraju istnieją parki etnograficzne, do których przeniesiono relikty kultury ludowej. I chociaż ich działalność jest niezwykle cenna, to należy mieć świadomość, że zarazem trochę myląca. Kreuje bowiem nierealistycznie upiększony obraz wiejskiej rzeczywistości sprzed stuleci.
Autor nie zabiera nas do jednego z regionów czy konkretnej warstwy chłopskiej społeczności. Skupia się przede wszystkim na przełomowym okresie: na czasach, gdy rodziła się ta kultura ludowa, której zniekształcone odbicia mamy dzisiaj w głowach. Innymi słowy jest to opowieść o epoce przewrotu w wiejskiej codzienności, która rozpoczęła się, gdy upadł system pańszczyźniany.

Córki chmur. O kobietach z Sahary Zachodniej

Saharyjczycy mawiają, że tylko kobieta może wyhodować kwiaty na pustyni.
Saharyjki zajmują wyjątkowe miejsce zarówno na arenie politycznej, jak i w swojej społeczności. Ich rola daleka jest od powszechnych wyobrażeń o muzułmańskim i arabskim świecie, a ich pragnienia i marzenia są tak bardzo bliskie naszym.
Kim są? Jak żyją, kochają i walczą? Poznajcie kobiety z Sahary Zachodniej. Salka miała pięciu mężów. Omeima oddała życie walce. Fatimatou opowiadała o seksie.
Ta książka jest spotkaniem z Saharyjkami, które wspominają koczownicze dzieciństwo wśród piasków pustyni i dzielą się historiami z czasów młodości oraz dorosłego życia pod okupacją i w obozach dla uchodźców. To opowieść o ich kulturze i relacjach damsko-męskich, o miłościach zakazanych przez sztuczne granice oraz wolności i równouprawnieniu. To wreszcie też zapis historii ich zmagań – tych codziennych, pozornie zwyczajnych, ale też politycznych, o wyzwolenie ich narodu.

Aby zdobyć jedną z proponowanych pozycji należy wziąć udział w konkursie, wykonując poniższe kroki:

  • Polub fanpage twojradom.pl na Facebooku lub Instagramie;
  • Udostępnij post na swojej tablicy;
  • Pod postem na FB napisz, napisz dlaczego jesteś zainteresowany daną książką.

Konkurs potrwa do 30 marca. Wyniki zostaną opublikowane 1 kwietnia za pośrednictwem fanpage’a Twój Radom.

Zapraszamy do konkursu i życzymy powodzenia!