O tym się mówi

Wyniki wizytacji radomskiego lotniska. Pierwsze samoloty wystartują już za kilka miesięcy [+FOTO]

Podkomisja stała ds. wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej wizytowała dzisiaj radomskie lotnisko.

Dwudniowe posiedzenie podkomisji stałej ds. wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej rozpoczęło się od wizytacji radomskiego lotniska. Posłowie sejmowej podkomisji zapoznali się z postępami prac, rozmawiali z członkami zarządu Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, a następnie podzielili się swoimi spostrzeżeniami związanymi z inwestycją.

Ocena realizowanej inwestycji napawa dumą i optymizmem. Funkcjonowanie portu lotniczego wiąże się bowiem z postępem cywilizacyjnym, technologicznym, zapewnia mobilność i komfort przemieszczania się pasażerów oraz wpływa na rozwój ekonomiczny poszczególnych państw, który z kolei przekłada się na zamożność obywateli.

Pod koniec XIX wieku takim impulsem rozwojowym była budowa linii kolejowej, dziś – mam nadzieję – wielkim impulsem będzie nasze lotnisko. Miasto Radom to czternaste pod względem wielkości miasto w Polsce, drugie miasto na Mazowszu, zasługuje na dużo. Zasługuje na lotnisko, skąd będzie można polecieć do wielu miejsc na świecie

– powiedziała poseł Anna Kwiecień.

Wiadomo, że rozmaite działania na terenie powstającego lotniska, toczą się pomyślnie i zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Kilkaset milionów złotych wydanych przez PPL pozwala na realizowanie przedsięwzięcia, które przyczyni się znacznie do wzrostu poziomu życia radomian i całej ziemi radomskiej.

Na terenie terminala, w budynku administracyjnym oraz w budynku przeznaczonym dla celników i Straży Granicznej toczą się jeszcze tylko drobne prace wykończeniowe. Niemalże gotowe są parkingi, drogi dojazdowe, przystanki autobusowe. Zamontowano szlabany i sygnalizacje świetlną.

Nad lotniskiem oblotów dokonywał samolot pomiarowy. Jego zadaniem było odpowiednie ustawienie systemu nawigacyjnego, niezbędnego przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

Już w kwietniu 2023 roku, po kilkumiesięcznym procesie certyfikacji, odbędą się pierwsze loty. O ogromnym zainteresowaniu podróżami świadczy fakt, iż sprzedanych zostało dwukrotnie więcej biletów, niż początkowo przewidywano.

 

Przyszli nabywcy mieli okazję obejrzeć powierzchnie użytkowe przeznaczone do wynajęcia na lokale usługowe oraz gastronomiczne. Cały czas również odbywają się rozmowy z potencjalnymi przewoźnikami i biurami turystycznymi, mogącymi świadczyć swoje usługi.