Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Wystawa fotografii Edwarda Hartwiga w Muzeum Wsi Radomskiej

Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Ilona Jaroszek zaprasza do udziału w otwarciu wystawy „Edward Hartwig Mazowieckie Krajobrazy”, które odbędzie się 9 lipca 2023 r. w Spichlerzu z Wilkowa o godzinie 15.30.

Fotografie prace reprezentujące przekrój siedmiu dekad twórczej pracy jednego z najwybitniejszych fotografików polskich. Artysty rozpoznawalnego na wszystkich kontynentach, którego prace były i są prezentowane w największych światowych galeriach sztuki.

Edward Hartwig urodził się w Moskwie w roku 1909 zmarł w 2003 roku w Warszawie.   W latach 1932-34 studiował w Graphisches Institut w Wiedniu u znanych fotografów: Rudolfa Koppitza i Hansa Daimlera. W 1930 roku po raz pierwszy zaprezentował swe prace w Lublinie. W 1938 roku pracował jako wolny fotograf. W latach 30. z polskimi piktorialistami brał udział w wystawach w Lublinie i w Warszawie.

Kolejne spotkanie w malinowym chruśniaku

Jako pierwsze w katalogu prezentujemy prace z okresu piktorialnego, kiedy to Hartwig był pod wpływem swojego idola i mentora Jana Bułhaka. W tym czasie dał się już poznać jako mistrz krajobrazu. Jego prace wypełniały także propagowany przez Jana Bułhaka program „fotografii ojczyźnianej”.

Prezentowały swoisty mariaż realizmu z tradycjami piktorializmu. Od początku swojej twórczości był postrzegany jako artysta nowoczesny, twórczo eksperymentujący z fotograficzną materią, poszukiwał formy oraz sposobów na odrealnienie obrazu, zbliżając medium fotografii do sztuk plastycznych.

Wiązało się to najpewniej z jego młodzieńczych zainteresowań malarstwem. Edward Hartwig przez całe życie związany był z fotografią. Początkowo jej formą użytkową (rzemieślniczą), a po ukończeniu studiów artystyczną również eksperymantalną. Był niezwykle pracowity, konsekwentny i odważny w fotograficznych rejestracjach.

Podejmował różnorodne tematy. Był pejzażystą, portrecistą, dokumentalistą, fotografem sportowym, fotografował ludzi teatru i sztuki.

W trakcie prac nad wystawa, dokonaliśmy bardzo ciekawego odkrycia. Jednym z eksponatów prezentowanych na ekspozycji jest aparat, którym fotografował Edward Hartwig. Kamera ta pokazywana była na kilku wystawach jako przedmiot osobisty należący do fotografa. Przez ponad 20 lat od śmierci artysty bezpiecznie przechowywana przez córkę Danutę.

– Kiedy aparat trafił do muzeum odkryliśmy, że w środku znajduje się film. O fakcie tym powiadomiliśmy  Panią Danutę Hartwig Saulewicz córkę artysty, prosząc o zgodę na wywołanie negatywu. Zgodę otrzymaliśmy – mówiła Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek.

Po wywołaniu negatywu okazało się, że został na nim uwieczniony sam Edward Hartwig podczas jednej ze swoich ostatnich wystaw około roku 2001 oraz prawdopodobnie jeden z ostatnich motywów fotograficznych nad którymi pracował.

– Z radością dzielimy się z Państwem tym odkryciem prezentując je na wystawie jako prawdopodobnie ostatnie dzieło fotografa – informuje Muzeum Wsi Radomskiej.

Wystawę oglądać można do 2 października 2023 r., w Spichlerzu z Wilkowa na terenie Muzeum Wsi radomskiej.

Organizatorzy wystawy składają specjalne podziękowania Pani Danucie Hartwig Saulewicz.

Źródło: Muzeum Wsi Radomskiej