Radom i okolice

XV Międzynarodowym Festiwal Gombrowiczowski. Wystąpią goście z Polski i zagranicy

Już jutro w Radomiu rusza XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 10 spektakli konkursowych. O Grand Prix walczyć będą teatry z Polski, Argentyny i Japonii.

 

Głównym organizatorem festiwalu jest Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Zaprezentuje on dwa premierowe przedstawienia „Zbrodnia z premedytacją” w reż. Błażeja Peszka oraz „Tancerz” w reż. Kingi Dębskiej.

Premiera pierwszej radomskiej inscenizacji „Zbrodni z premedytacją” otworzyła I Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbywający się w 1993 r. Wówczas spektakl wyreżyserował Zbigniew Brzoza. Tym razem zadaniem tym zajął się Błażej Peszek. Zdaniem Małgorzaty Potockiej, dyrektor radomskiego teatru, ze względu na temperament, pewnego rodzaju absurd i szaleństwo, idealnie pasuje do tego tematu.

Drugi spektakl –„Tancerz” długo już oczekuje na swoją premierę, powstał już w 2020 r.. Ze względu na pandemię nie został pokazany podczas poprzedniego festiwalu.

Festiwal potrwa od 8 do 15 października. Odbędą się dwie wystawy. Będziemy mieli okazję podziwiać kreatywność twórców prac zgłoszonych do konkursu na najciekawszy plakat Gombrowiczowski. Odbędzie się również wystawa rysunków pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” autorstwa radomskiej artystki Urszuli Świerczyńskiej, debata literacka „Jak się wmieszać w literaturę” oraz spotkania z artystami i twórcami transmitowane będą w mediach społecznościowych.

Poniżej pełna lista zaplanowanych spektakli i wydarzeń towarzyszących:

8.10 godz. 17:00 „Iwona, księżniczka Burgunda”, Teatr im. W. Siemaszkowej, Rzeszów
8.10 godz. 20:00 „Zbrodnia z premedytacją”, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego, Radom
9.10 godz. 14:00 „Jak się wmieszać w literaturę”, debata
9.10 godz. 18:00 „Dziennik”, Andrzej Seweryn
10.10 godz. 18:00 „Iwona, księżniczka Burgunda”, Teatr Ludowy, Kraków
11.10 godz. 18:00 „Trans – Atlantico”, Teatr im. L. Solskiego, Tarnów
12.10 godz. 18:00 „Tancerz”, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego, Radom
13.10 godz. 18:00 „Dzienniki”, Teatr Bagatela, Kraków
14.10 godz. 18:00 „Ferdydurke”, Teatr Buenos Aires
14.10 godz. 20:00 „Pamiętnik Stefana Czarneckiego”, Teatr Resursa, Radom
15.10 godz. 17:00 „Dzienniki/ Diary” Jerzy Mączyński, Katarzyna Dębska, Anastasia Valsamaki
15.10 godz. 19:00 „Cosmos”, Simul Theatre, Tokio, Japonia

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski powstał w 1993 roku. Jest organizowany w Radomiu co dwa lata. Nasze miasto zapisało się w historii artysty. W pałacyku w podradomskiej Wsoli znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza. W latach 1924-39 mieszkał tam jego brat – Jerzy. Bracia spędzali wakacje właśnie pod Radomiem.

Tegoroczny Festiwal Gombrowiczowski jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

źródło: festiwal.teatr.radom.pl