Radom i okolice

XXXII sesja Rady Powiatu [FOTO]

Tematami poruszanymi podczas sesji były m.in. środki na budowę drogi gminnej w Lesiowie i sytuacja na rynku pracy. Podczas obrad radni zdecydowali o przekazaniu środków na przebudowę drogi gminnej w miejscowości Lesiów w gminie Jastrzębia.

– W tym roku budujemy drogę w Lesiowie. Dostaliśmy środki od wojewody 1 mln 380 tys. W naszym wkładzie uwzględniamy te pieniądze, które powiat nam odda. Jest to bardzo ważna inwestycja. To jest duża droga, duża wieś, pierwsza od Radomia. Ludzie walczyli o tą drogę, sami zrobili dokumentację, zapłacili za nią, a my dołożyliśmy wszelkich starań, żeby te środki pozyskać – tłumaczy Elżbieta Zasada, wójt gminy Jastrzębia.

Jednym z punktów obrad było przedstawienie sytuacji na rynku pracy przez Józefa Bakułę, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

– Ilość bezrobotnych spada od 2013 roku. Dla nas największe znaczenie ma ilość osób zarejestrowanych i wyrejestrowanych, czyli ruch w bezrobociu i tak porównując rejestrację w latach 2013-2017 ta ilość zarejestrowanych spadła o 6450 osób. Jeśli chodzi o wyrejestrowania ta ilość spadła o 2070 osób – powiedział Józef Bakuła.

Dyrektor PUP-u zwrócił także uwagę na to, że spada aktywność zawodowa kobiet, a bardzo duże bezrobocie występuje wśród ludzi młodych.

– Niepokojące są statystyki ogłoszone przez GUS, że mamy najniższą aktywność zawodową kobiet od 15 lat. Wiele rzeczy ma na to wpływ. Wcześniejsze emerytury, ale także program 500+, bo wiele kobiet i nie tylko kobiet zrezygnowało z pracy ze względu na to świadczenie. Mamy zarejestrowanych, jako bezrobotnych bardzo dużo osób młodych. Z drugiej strony mamy cały czas ok. 800 ofert pracy, które można podjąć. Te oferty jednak nie wszystkim pasują, zwłaszcza jak mówimy o ludziach z wyższym wykształceniem, ponieważ często jest to praca fizyczna za najniższą krajową. Przyczyną tego jest m.in. to, że wiele osób wybierało studia, zamiast ukierunkowania na konkretny zawód. Jednak trend się zmienia, teraz więcej osób młodych wybiera wykształcenie zawodowe i to może w przyszłości przynieść zmiany na rynku pracy – tłumaczył dyrektor PUP, Józef Bakuła.

Z kolei Starosta Mirosław Ślifirczyk przybliżył radnym założenia akcji „Niedziela z powiatem”.

– Chodzi o to, żeby pojechać w teren i pokazać powiat od najlepszej strony, podzielić się pewnymi spostrzeżeniami, ale przede wszystkim organizować spotkania mieszkańców z przedstawicielami powiatu. Będą tam obecni naczelnicy wydziałów, przedstawiciele władz powiatu po to, żeby można było zadawać pytania dotyczące konkretnych spraw. Będzie to forma festynu, na którym będzie można posłuchać muzyki, dowiedzieć się czegoś więcej o powiecie. Można powiedzieć, że będzie to powiat w terenie, który będzie łatwiej dostępny. My pojedziemy do ludzi, a nie ludzie do nas. W sumie będzie to 10 imprez – tłumaczył starosta radomski Mirosław Ślifirczyk.

Kolejna sesja Rady Powiatu odbędzie się w kwietniu.