Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Zbliża się Kowala Challenge

Pilot Franciszek Żwirko (z prawej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem RWD-4 podczas III Krajowego Konkursu Awionetek w Warszawie.Foto: źr Wikipedia, fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego (domena publiczna)

Wielkimi krokami zbliża się Kowala Challenge. Szykuje się odlotowy piknik!

11 listopada 1932 roku w podradomskiej miejscowości Kowala, odsłonięto niewielki pomnik, którego budowa trwała zaledwie kilka tygodni. Powstał z inicjatywy i potrzeby serca okolicznych mieszkańców dla zachowania pamięci oraz wyrażenia smutku po niedawnej śmierci dwóch bohaterów przestworzy.

Wielkimi krokami zbliża się Kowala Challenge. Szykuje się odlotowy piknik!

Głównym elementem zdobiącym cokół jest śmigło, a na tablicy czytamy: „W DOWÓD PAMIĘCI POLSKIM LOTNIKOM – ŻWIRKO I WIGURA – MIESZKAŃCY KOWALI”. Jest to jeden z pierwszych lub nawet pierwszy pomnik poświęcony temu legendarnemu duetowi, który powstał w Polsce. Przypomnijmy, że obaj zginęli w wyniku burzy 11 września 1932 r., lecąc swoim samolotem RWD-6, w okolicach Cierlicka na Śląsku Cieszyńskim.

Jest to także jeden z nielicznych monumentów Żwirki i Wigury, który przetrwał II wojnę światową. Kamienie na jego podstawę znosili uczniowie z całej gminy, a odsłonięcia dokonał reprezentant Starostwa Powiatowego.

9 września 2023 r. w Kowali Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Powiatowy Instytut Kultury wspólnie przypomną te wydarzenia sprzed dziesiątków lat. Po raz pierwszy odbędzie się interesujący piknik historyczny, który nazwaliśmy „Kowala Challenge” na pamiątkę Challenge ’32, czyli zawodów w których Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zwyciężyli, budując legendę polskiej awiacji. Start pikniku o godz. 15, zabawa będzie trwać do nocy.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: starosta radomski Waldemar Trelka i senator Wojciech Skurkiewicz.

Program:

* g.15.00  – uroczystość złożenia wiązanek przed pomnikiem Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury; asystę honorową oraz posterunek przy pomniku wystawi 42 Baza Lotnictwa Szkolnego im. Żwirki i Wigury w Radomiu;

* g. 15.20 – przemarsz na miejsce pikniku i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej;

* g. 15.40 – „Odlotowe Trio” – koncert retro przebojów z lat 2o.i 30. XX w. czyli czasów Żwirki i Wigury; 

* g. 16.40 – prezentacja historyczna nt. F. Żwirko i S. Wigury oraz przedwojennej Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa na Sadkowie;  

* g. 17.00 – „Ja pójdę górą…” – koncert polskiego zespołu „Majszagolanki” z Litwy;

* g. 17.50 – „Ale szyk!” – konkurs elegancji (prezentacja przed sceną w strojach z epoki) – przedwojenne rowery i motocykle;

* g.18.10 – potańcówka „na dechach” – gra Kapela Henryka Gwiazdy, tańczą wszyscy na czele z Radomską Inicjatywą Oberkową.

Swoje stoiska edukacyjne i promocyjne wystawią Lotnicza Akademia Wojskowa, 42 Baza Lotnictwa Szkolnego oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Przez cały czas trwania wydarzenia do podziwiania będzie fotoplastykon z fotografiami statków powietrznych z początków XX wieku, Żwirki i Wigury, kpt. Pil. Stanisława Skarżyńskiego oraz niepublikowanych do tej pory zdjęć z przedwojennego albumu ze Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa na Sadkowie

Mobilne Muzeum Rowerów zaprezentuje i zorganizuje:

– Wystawę i pokaz „Latające rowery RAF” z czasów Bitwy o Anglię,

– Wystawę o pokaz „Rowery przedwojenne”, m.in. wojskowe rowery „Łucznik, ”

– Wystawę i pokaz motocykli zabytkowych klubu VCR Feniks

– Konkursy jazdy sprawnościowej dla rowerów i motocykli nawiązujące do przedwojennych tzw. Gymkhan

– Pierwszy odLOTowy Rajd Retrorowerowy Radom – Kowala – start w godzinach południowych z Lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku, meta w Kowali.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych odbędzie się prezentacja balonu z gondolą

Do stoiska gastronomicznego zaprasza KGW „Ludwinianki”.