Radom i okolice Społeczeństwo

Zmarła Feliksa Niewiadomska – ostatnia pracownica przedwojennej Fabryki Broni

Feliksa Niewiadomska, ostatnia żyjąca pracownica przedwojennej Fabryki Broni Łucznik

W czwartek, 4 stycznia 2024 roku w wieku 104 lat zmarła Feliksa Niewiadomska – ostatnia pracownica przedwojennej Fabryki Broni, kobieta z wieloma zasługami dla polskiego państwa podziemnego.

Feliksa Niewiadomska rozpoczęła pracę w Fabryce Broni w Radomiu w maju 1939 roku. Najpierw zajmowała się wydawaniem narzędzi, a następnie pracowała przy odbiorze słynnych pistoletów VIS wz. 35.

Podczas okupacji niemieckiej, podjęła współpracę z ruchem oporu. Dostarczała informacje na temat produkowanej broni, które potem były przekazywane do Londynu, gdzie funkcjonował polski rząd na uchodźctwie.

W przedwojennej Fabryce Broni pracował również jej ojciec oraz mąż. Feliksa Niewiadomska w 2018 roku gościła w Fabryka Broni „Łucznik” Radom z okazji wyprodukowania przez Spółkę jubileuszowej serii legendarnych pistoletów #VIS wz. 35 z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Pogrzeb Ś.P. Feliksy Niewiadomskiej odbędzie się 5 stycznia, rozpoczynając się o godz. 11:00 mszą świętą w radomskiej Katedrze (ul. Sienkiewicza 13).

Źródło: Fabryka Broni „Łucznik” Radom