Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Znamy ceny biletów na Air Show Radom 2023

Znane są już ceny biletów na Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023, które odbędą się w ostatni weekend tegorocznych wakacji – 26 i 27 sierpnia.

Wstęp jednodniowy na sobotę z pokazem nocnym będzie kosztował 70 zł, a na niedzielę 60 zł. Bilety ulgowe to koszt 30 zł za osobę, niezależnie od dnia imprezy. Wejściówki w najlepszych cenach będzie można kupić w sprzedaży internetowej – bilety normalne będą wówczas tańsze o 10 zł, niż te sprzedawane w kasach w dniu pokazów. Dlatego warto będzie kupić je jak najwcześniej i najlepiej online. Organizatorzy już dziś zapowiadają niezwykłe atrakcje na niebie i ziemi, zapewniają również specjalne ceny biletów dla rodzin i bezpłatny wstęp dla dzieci do 6 lat i seniorów 75+.

XVII edycja AIR  SHOW Radom 2023 poświęcona będzie 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. AMW jest głównym organizatorem pokazów, a za część lotniczą i wystawę statyczną sprzętu wojskowego odpowiada Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ).

Zaproszenia do udziału w Air Show Radom 2023 skierowane zostały do zespołów akrobacyjnych i solistów z całego świata. Wysłano je do przedstawicieli z 34 krajów. Dotychczas swój udział wstępnie zadeklarowała blisko połowa zaproszonych  uczestników – przedstawicieli z 17 państw oraz piloci maszyn pełniących służbę w ramach NATO. Ponieważ planowanie pokazów w wielu krajach odbywa się zwykle w I kwartale roku kalendarzowego, nadal prowadzone są rozmowy w sprawie potwierdzenie uczestnictwa kolejnych statków powietrznych i ekip.

W tym roku pokazy nie będą dotowane z budżetu państwa, a zostaną sfinansowane tylko z biletów wstępu, wpłat partnerów oraz udziału Gminy Miasta Radomia, Wodociągów Miejskich w Radomiu i Polskich Portów Lotniczych.Z założenia impreza jest samofinansująca się, a organizatorzy nie oczekują zysków, zależy im jednak na przygotowaniu dla widzów niezapomnianego i atrakcyjnego wizualnie show. Pokazy w sobotę dodatkowo uzupełni wieczorny pokaz, który zakończy się przed 21.00, dlatego bilety na pierwszy dzień kosztować będą 70 zł (60 zł w sprzedaży internetowej). W niedzielę program będzie podobny do sobotniego, ale zakończy się przed zmierzchem: bramy zostaną zamknięte o 18.00.

Oferta została tak skalkulowana, aby każdy miłośnik lotnictwa, mógł przyjechać do Radomia i obejrzeć AIR SHOW na nowym lotnisku. Szczególnie serdecznie zapraszamy dzieci do lat 6 i seniorów 75+ – jako goście specjalni na teren pokazów wejdą bezpłatnie – mówi Małgorzata Skrzypek dyrektor Biura Organizacyjnego Air Show Radom 2023.

Bezpłatny wstęp (bez biletów) na teren lotniska w Radomiu-Sadkowie obejmie więc: dzieci do lat 6 z rodzicem lub opiekunem prawnym (który będzie miał swój bilet wstępu), osoby niepełnosprawne i ich opiekuna, poszkodowanych weteranów misji zagranicznych Wojska Polskiego oraz kombatantów wojennych, umundurowanych żołnierzy zawodowych i pełniących terytorialną służbę wojskową, a także osoby powyżej 75 roku życia.

Dla miłośników lotnictwa przewidziano też szereg ulg, które obejmą uczniów i studentów, a także emerytów oraz rencistów.  Organizatorzy mają też specjalną ofertę na bilety rodzinne i zniżki dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Dziś rozpoczyna się procedura wyboru operatora sprzedaży biletów. Stosowne ogłoszenie zostało już opublikowane na stronie www.amw.com.pl. Niezwłocznie po wyłonieniu operatora na stronie internetowej Air Show Radom 2023 oraz na oficjalnych profilach Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023 w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram), zostaną podane szczegóły sprzedaży.

Najlepszym sposobem uzyskania informacji o tym gdzie i jak kupić bilety będzie śledzenie informacji w Internecie. Gdy tylko ruszy sprzedaż biletów – poinformujemy o tym na naszych kanałach online i za pośrednictwem mediów. Doświadczenia z ubiegłych edycji pokazują, że im bliżej terminu pokazów tym trudniej zdobyć bilety wstępu, dlatego najwygodniej będzie kupić bilety właśnie w sprzedaży internetowej.

W ofercie przewidziano również akredytacje dla przedstawicieli mediów oraz specjalne bilety dla spotterów. W ofercie dostępne będą dwa pakiety: standardowy – na 2 dni pokazów oraz 4-dniowy w wersji premium, obejmujący dodatkowo dni przylotu i odlotu maszyn. Pojawią się też limitowane bilety kolekcjonerskie z zestawem gadżetów, które będzie można nabywać na ogólnych zasadach już od początku sprzedaży. Każdy pakiet kolekcjonerski będzie można odebrać osobiście w dniu pokazów.

Sprzedaż biletów będzie również prowadzona w Radomiu w Centrum Informacji Turystycznej, Plac Dworcowy 2 (budynek dworca PKP).

***

Swoją obecność na radomskim niebie już potwierdziło dziewięć krajów, ale organizatorzy, Agencja Mienia Wojskowego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w dalszym ciągu otrzymują potwierdzenia udziału w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych AIR SHOW Radom 2023.

W pokazach zobaczymy m.in. myśliwiec F-16 z Belgii „Dream Viper”, Saab JAS-39C Gripen z czeskich sił powietrznych, F/A-18C Hornet z Finlandii, Rafale Solo Display z Francji oraz F-16 z Danii. W powietrzu zaprezentuje się zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii na samolotach Northrop F-5E Tiger II. Atrakcja dla widzów będzie także najnowszy nabytek Sił Powietrznych samolot FA-50 z biało-czerwoną szachownicą. W dynamicznej wiązance zobaczymy litewskie i słowackie transportowce C-27J Spartan. Nie zabraknie również śmigłowców, jak Black Hawk, Bell OH-58 Kiowa z Chorwacji, czeski W-3 Sokół, a także Eurocopter Dauphin z Litwy.

Zaproszenia wysłano do przedstawicieli 34 krajów. Poza wymienionymi, potwierdzonymi uczestnikami pokazów, swoją obecność zadeklarowali także Niemcy, Brytyjczycy, Włosi, przedstawiciele Korei Południowej oraz Emiratów Arabskich.

Jest również duża szansa na obecność na radomskim lotnisku samolotu wczesnego ostrzegania AWACS, a także powietrznego tankowca KC-135 amerykańskiej Gwardii Narodowej Illinois.

W pokazach udział wezmą również statki powietrzne pozostające na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych. To zespół Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego,  myśliwce MiG-29 i SU-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. To również samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Nie zabraknie także  śmigłowców Mi-2, W-3, Mi-8, SW-4 i Mi-24, czy też transportowców C-130 i C-295M.W tym roku zaplanowano też coś, czego jeszcze na pokazach w Radomiu nie było. To sobotni pokaz kunsztu pilotażu po zmierzchu. Główną atrakcją będą wojskowe statki powietrzne wspierane przez lotnictwo Aeroklubu Polskiego. Akrobacje uatrakcyjnią widowiskowe flary i pokaz pirotechniki.

Źródło: Rzecznik prasowy Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2023 / fot. Pixabay / Radom.pl