Radom i okolice

ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami

 

Klient radomskiego oddziału ZUS zaalarmował urząd, że ktoś wysyła wiadomości mailowe sugerujące, ze pochodzą one od państwowego ubezpieczyciela.

Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim:

Zostały wysłane z adresu zus@gov.pl i skłaniają do otwarcia załącznika rzekomo zawierającego informację o błędnie opłaconych składkach. ZUS ostrzega: podany adres nigdy nie był używany przez urząd, a otwarcie załącznika pochodzącego z nieznanego źródła może okazać się niebezpieczne dla komputera. Nie należy zatem odpowiadać na maile, nie potwierdzać ich przeczytania, ani nie otwierać załączonych plików.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, informacje o rozliczeniach nie są kierowane do klientów drogą mailową. Jak dodaje Piotr Olewiński:

Nie otrzymują oni zatem w tej formie żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi osobami, które posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu.

Osoby, które podejrzewają, że otrzymana korespondencja nie pochodzi z ZUS, proszone są o kontakt z najbliższą placówką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.