O tym się mówi Społeczeństwo Wyróżnione

25 rzeczy, których ojciec powinien nauczyć syna

Mateusz Ochman na swoim koncie Twitterze przedstawił listę rzeczy, których jego zdaniem ojciec powinien nauczyć syna. W efekcie powstał wartościowy mini-podręcznik dla ojców.

Zachęcamy do obserwowania konta Mateusz Ochmana i – jeśli uznasz materiał za wartościowy – pozostawienie reakcji na Twitterze. 

1. ISTNIEJE MIŁOŚĆ SILNIEJSZA OD ŚMIERCI – ZNAJDŹ JĄ I ODPOWIEDZ NA NIĄ

„Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.” Tylko w Kościele katolickim ją znajdziesz.

2. BĄDŹ WIERNY

Bądź wierny swoim przekonaniom, swojej misji i ludziom, których uznasz za „swoich”. Ale nie szastaj lojalnością – niech twoje zaufanie będzie jedną z najcenniejszych walut.

3. BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY

Nie uchylaj się od obowiązków, dbaj o „swoje stado”, doprowadzaj sprawy do końca. Z godnością przyjmuj na siebie konsekwencje swoich działań i nie zrzucaj winy na innych.

4. NIE SZUKAJ WYMÓWEK

Okoliczności nie mają znaczenia – znaczenia mają decyzje. Jeżeli podjąłeś złą, nie zasłaniaj się niesprzyjającymi warunkami. Gramy tak, jak pozwala przeciwnik. Nie rozważaj za dużo – wyznacz cel, a narzędzia i umiejętności przyjdą po drodze.

5. BĄDŹ SŁOWNY

„Wierność jest najważniejszym atrybutem męskości. Bo co mnie określa bardziej jako mężczyznę niż wierność przysiędze, jaką się złożyło?”

6. SZANUJ SAMEGO SIEBIE

Jeżeli sam nie będziesz siebie szanował, to nie będziesz umiał szanować innych, ani inni nie będą szanować ciebie. Twój czas i energia mają ogromną wartość. Nie staraj się przypodobać ludziom, po prostu rób swoje i zbieraj tego owoce.

7. NIE PORÓWNUJ SIĘ Z INNYMI

Nie ma znaczenia jaki jesteś w porównaniu do kogoś innego. Ważne jaki jesteś dziś w porównaniu do przeszłości. Nie porównuj też innych do siebie.

8. NIE BIEGNIJ W POGONI ZA “SZCZĘŚCIEM”

Szczęście, którego szukasz będzie dopiero po śmierci – jeśli będziesz współp. z łaską. To co świat nazywa szczęściem jest ułudą, chwilową satysfakcją, która tylko cię rozproszy i rozleniwi. Ładuj wtedy baterie – nie zapominaj: walka trwa.

9. NIE UCIEKAJ ROZPACZLIWIE PRZED CIERPIENIEM

„Człowiek, który nie stawia czoła cierpieniu, nie akceptuje życia. Ucieczka przed cierpieniem jest ucieczką przed życiem”. Nie wystawiaj się na nie bez potrzeby, ale też nie układaj sobie życia bez trudności.

10. SĄ SPRAWY, ZA KTÓRE WARTO CIERPIEĆ

Nazwij je, znajdź i gdy przyjdzie – a przyjdzie! – na to moment – cierp za nie. Umiejętność składania ofiary z siebie za ludzi i sprawy, które uznasz za ważniejsze od siebie da ci ogromną siłę.

11. NIE DBAJ O MOTYWACJĘ, TYLKO BUDUJ NAWYKI

Motywacja jest chwilowa i ulotna. Nawyk utrzyma cię w ryzach nawet wtedy, gdy będziesz musiał lecieć w momencie, gdy nie będziesz miał siły żeby chodzić.

12. NIE SATYSFAKCJONUJ SIĘ “DYPLOMAMI ZA UDZIAŁ”

Jeżeli twoim celem było zwycięstwo – niech tylko zwycięstwo cię usatysfakcjonuje. Doceń to co osiągnąłeś, uznaj porażkę, ale staraj się być jeszcze lepszym.

13. ŚWIĘTUJ ZWYCIĘSTWA, NAWET TE NAJMNIEJSZE

Nie zawsze będziesz osiągał to, co zamierzysz, dlatego gdy już dobiegniesz – świętuj, ciesz się, nagrodź się. Zjedz coś dobrego, kup sobie zegarek; podziękuj sobie za trud i zachęć do podjęcia kolejnego.

14. WYGLĄD SIĘ LICZY

Nie daj się nabrać na bzdury, że wygląd nie ma znaczenia. MA OGROMNE ZNACZENIE! To twoje pierwsze wrażenie. Wyprostuj się, ściągnij łopatki, wypnij klatkę, podnieś brodę. Patrz przed siebie. Spal t-shirty z nadrukami, a dres noś tylko na siłownię.

15. NIE BĄDŹ „MIŁYM GOŚCIEM”

Na boisku czy polu walki nie ma pozycji „miły gość”. Bądź skuteczny i stanowczy. Nie myl tego z byciem burakiem – po prostu niech chęć bycia lubianym przez wszystkich nie przysłoni ci twoich celów. To z nich będziesz rozliczany, nie z uśmieszków.

16. KOCHAJ SWOJĄ MATKĘ

Nawet gdyby wszyscy odwrócili się od ciebie, ona będzie cię kochać i zawsze cię przygarnie. Nie bądź maminsynkiem, ale niech mama wie, że się o nią troszczysz. Nie wahaj się używać siły fizycznej w obronie jej godności. Kościół i Polska też są Matkami.

17. NIE UGANIAJ SIĘ ZA DZIEWCZYNAMI

Znajdź dziewczynę, która ci się podoba i staraj się o jej względy. Odpuść resztę koleżanek. Nie bądź żałosnym desperatem biegającym za dziewczynami jak pies. Nie lajkuj roznegliżowanych fot – miej swoją godność. Nie bądź przegrywem i oblechem.

18. NIE SZUKAJ ŻONY, Z KTÓRĄ BĘDZIE CI WYGODNIE; SZUKAJ ŻONY, DLA KTÓREJ BĘDZIESZ CHCIAŁ STAWAĆ SIĘ CORAZ LEPSZYM

Najgorsze co możesz zrobić po ślubie to przestać się starać. Staraj się i bądź lepszy. CODZIENNIE. Spośród kobiet tylko żona i córki zasługują na twoją adorację.

19. NIE POZWÓL, BY KOBIETA WSTRZYMYWAŁA CIĘ W WALCE O TWOJE NAJWYŻSZE CELE

Dobro małżeństwa i rodziny powinno być celem samym w sobie, nie może być twoim jedynym celem. Tych innych żona nie musi rozumieć, ani cię nawet w nich wspierać. Nie pozwól jednak, by ci przeszkadzała.

20. BĄDŹ ODWAŻNY

Nie bądź niewolnikiem swoich lęków. Nie trzymaj się kurczowo zabezpieczeń i podpórek. Złap się Krzyża i wykonuj kroczki w to, co niepewne. Uznaj swoją kruchość, ale nie pozwól by cię sparaliżowała. Musisz troszkę naprawić ten świat, a nie przed nim się chować.

21. BĄDŹ WDZIĘCZNY

Nie jesteś pępkiem świata. Cokolwiek byś osiągnął, nie osiągnąłeś tego tylko dlatego, jaki jesteś – wiele osób i sytuacji miało na to wpływ. Miej to w głowie i umiej dziękować. Dbaj o tych, którzy cały czas są z tobą.

22. ŻAL I PRETENSJE CI NIE POMOGĄ, MUSISZ DZIAŁAĆ

Co z tego, że sobie ponarzekasz? Możesz to zrobić, ale chwilę później zacznij działać. Jojczenie nic nie zmieni, nie marnuj na nie energii. Skup się na tym co trzeba poprawić.

23. PRZED PODJĘCIEM DECYZJI SPYTAJ SAM SIEBIE CZY TO ISTOTNE I CZY MASZ NA TO WPŁYW

Jeśli jest istotne i masz na to wpływ – działaj. Jeżeli jest nieistotne i nie masz na to wpływu – olej. Pogódź się z tym, że całego świata nie naprawisz – to frustrujące, ale ożywcze.

24. MIEJ NIEWIELU, ALE PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ

Otaczaj się ludźmi, którzy z miłości potrafią powiedzieć ci prawdę, chwalą publicznie, a ganią na osobności. Skacz w ogień za tymi, którzy skoczą w ogień za tobą. I tylko za nimi! Unikaj koleżków „tylko od dobrej zabawy”.

25. NIE KAŻDY JEST GODNY SZACUNKU

Istnieje kategoria ludzi niegodnych podania ręki, to ci, którzy plują na to co jest dla ciebie święte i na to co kochasz. Dopóki nie zadośćuczynią – nie spoufalaj się z nimi; nie udawaj, że pada deszcz. To kwestia twojego honoru.