Radom i okolice Społeczeństwo

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi swoje święto! 

Atrakcje dla dzieci, zawody użyteczno-bojowe dla młodzieży, pokazy uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz oficjalne uroczystości – 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przygotowała bogaty, czterodniowy program obchodów swojego Święta. Wspólne świętowanie już trwa, zwieńczy je przysięga nowo wcielonych żołnierzy. 

6 Mazowiecka Brygada nosi imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Jej święto ustanowiono na 27 kwietnia, na pamiątkę ucieczki patrona z obozu w Auschwitz. W tym roku obchody zaplanowano na 4 dni pełne różnorodnych wydarzeń.  Na początek koszarowe życie poznawali studenci i uczniowie ze szkół regionu radomskiego. W czwartek, 25 kwietnia, w Akademii Handlowej Nauk Stosowanych odbył się „Dzień z żołnierzem 6MBOT”. Były prelekcje o tematyce wojskowej, terytorialsi opowiadali o swojej służbie i prezentowali sprzęt, którym posługują się na co dzień. Zainteresowani wstąpieniem w szeregi brygady mogli od razu złożyć odpowiedni wniosek. 

W piątek, 26 kwietnia, w Radomiu odbył się dzień otwartych koszar dla przedszkolaków. Przygotowano dla nich wystawę pojazdów oraz sportowy tor przeszkód. W Iłży, również w piątek, odbyły się I zawody użyteczno-bojowe im. rtm. Witolda Pileckiego dla uczniów klas mundurowych i Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Ponad 50 zawodniczek i zawodników, pod okiem żołnierzy, mogło sprawdzić się w specjalnych wojskowych konkurencjach. Rywalizację poprzedził test wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i wiedzy ogólnowojskowej.  

Centralne obchody  

Główne uroczystości rozpocznie w sobotę 27 kwietnia, w miejscowości Skuły, w powiecie grodziskim, Msza Święta w intencji całej społeczności Brygady, a kulminacyjnym punktem obchodów będzie przysięga wojskowa. W niedzielę, 28 kwietnia, na placu apelowym 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach przysięgę złoży ponad 70 nowo przyjętych terytorialsów. Będzie to też okazja do wyróżnienia najbardziej zasłużonych żołnierzy Brygady.  

Aktualnie 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy blisko 2200 żołnierzy, pełniących zarówno zawodową jak i terytorialną służbę wojskową oraz żołnierzy aktywnej rezerwy.