Radom i okolice Społeczeństwo

Radomscy żołnierze WOT we współdziałaniu ze służbami [+FOTO]

Zderzenie pojazdu wojskowego z samochodem osobowym, pasażerowie uwięzieni w rozbitym aucie, poszukiwanie zaginionych poszkodowanych – taką sytuację kryzysową zakładał scenariusz ćwiczeń z układem pozamilitarnym (UPM) dla żołnierzy 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu. Zajęcia odbywały się w ramach trwającego szkolenia zintegrowanego.  

Wielokrotnie sytuacje kryzysowe pokazały, jak ważna jest sprawna współpraca między żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej a pozostałymi służbami mundurowymi, takimi jak policja czy straż pożarna. Aby w przypadku wystąpienia realnego kryzysu współdziałanie służb przebiegało na jak najwyższym poziomie, konieczne jest utrwalanie obowiązujących procedur podczas wspólnych szkoleń.  

Tego typu szkolenie odbyło się we wtorek, 19 marca na terenie Ogółu Rolników w Zwoleniu. We wspólnych ćwiczeniach obok żołnierzy 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu uczestniczyli funkcjonariusze Policji ze Zwolenia oraz strażacy PSP i druhowie OSP z terenu powiatu zwoleńskiego. Zgodnie ze scenariuszem zaplanowanych ćwiczeń, na łuku drogi gminnej w miejscowości Ostrowy miało dojść do zderzenia samochodu osobowego z wojskową ciężarówką. W wyniku zderzenia samochód wojskowy uderzył w drzewo, natomiast samochód osobowy dachował powodując zakleszczenie pasażerów.

Dodatkowo dwóch poszkodowanych będąc w szoku oddaliło się z miejsca wypadku. Konieczne było przeprowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Strażacy zaprezentowali sposoby uwalniania pasażerów zakleszczonych w pojeździe przy użyciu narzędzi hydraulicznych, natomiast żołnierze we współpracy z policją prowadzili poszukiwania osób zaginionych.

 Na miejscu rozstawiono namiot do udzielania pomocy poszkodowanym oraz wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ćwiczeniach brało łącznie ponad 100 żołnierzy i funkcjonariuszy.   

– Żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty kolejny raz ćwiczyli współdziałanie ze służbami takimi jak policja czy straż pożarna. Dzięki temu za każdym razem nabywamy nowe zdolności i doskonalimy dotychczas poznane procedury. Główne cele założone przez kierownika ćwiczenia zostały osiągnięte. Tego typu ćwiczenia mają realny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa w regionie 

mówi dowódca 62 blp podpułkownik Artur Wasilewski.

Szkolenia z układem pozamilitarnym to obopólna korzyść. Żołnierze mogą zapoznać się z procedurami obowiązującymi w działaniu policjantów czy strażaków. Natomiast przedstawiciele pozostałych służb mogą zapoznać się ze sposobem szkolenia terytorialsów oraz sprzętem będącym na wyposażeniu batalionu.  

– Naszym zadaniem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Kolejnym elementem, który ćwiczyliśmy wspólnie z żołnierzami, była akcja poszukiwawcza dwóch poszkodowanych w wypadku, którzy będąc w szoku oddalili się z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze byli wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, który ułatwiał przeszukanie terenu. W ten sposób chcieliśmy przećwiczyć elementy współdziałania, jak również zapoznać żołnierzy z technikami i procedurami wykorzystywanymi podczas takich zdarzeń

mówi młodszy aspirant Katarzyna Słyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu. 

Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach trwającego w 62 blp szkolenia zintegrowanego. Jego celem jest podsumowanie i uporządkowanie nabytej wiedzy, którą żołnierze pozyskali w toku szkolenia na danym etapie.  

FOTO: 6MBOT/POLICJA ZWOLEŃ