Kronika kryminalna Na czasie Polityka Radom i okolice Społeczeństwo

Afera korupcyjna w RSM. Na ławie oskarżonych zasiądzie m.in. była radna KO

Afera korupcyjna w RSM. Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. była radna KO, jej znajoma, były prezes spółdzielni, komornik sądowy oraz kilku zarządców nieruchomości.

Afera korupcyjna w RSM. Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. była radna KO, jej znajoma, były prezes spółdzielni, komornik sądowy oraz kilku zarządców nieruchomości.

Sprawę dotyczącą afery korupcyjnej w Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nagłośnił jesienią portal niezalezna.pl. Portal opublikował informacje i nagrania, które miały świadczyć o korupcyjnych praktykach w Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (RSM). W sprawę mieli być zaangażowani: radna KO, były prezes RSM oraz komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Radomiu, a także poseł KO Konrad Frysztak.

Podkreślmy, że materiały dotyczące posła zostały wyłączone do odrębnego postępowania, które zakończono decyzją o umorzeniu.

Na nagraniach opublikowanych przez portal niezalezna.pl utrwalono rozmowę, podczas której mowa jest o rzekomej łapówce za ustawienie przetargu ogłoszonego przez RSM, który wygrała Patrycja B., była radna KO w Radomiu.

Przypomnijmy, że firma radnej w 2020 roku wygrała przetarg na sprzątanie budynków i terenów na osiedlu Gołębiów I oraz na XV-leciu.

Po nagłośnieniu sytuacji w mediach, Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie korupcji dotyczącej udzielania zamówień na usługi dla spółdzielni. Śledztwo zostało teraz zakończone, a prokuratura przekazała do sądu akt oskarżenia.

– Na ławie oskarżonych zasiądzie w sumie osiem osób, które w różnych rolach uczestniczyły w korupcyjnym procederze. To była radna Patrycja B., były prezes RSM Paweł G., komornik sądowy Zbigniew P., a także znajoma radnej Agnieszka S., oraz czterech zarządców nieruchomości Krzysztof S., Krzysztof Kamil S., Krzysztof B. i Rafał M.

przekazała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Aneta Góźdź, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Jakie zarzuty są podstawą aktu oskarżenia przekazanego do sądu przez Prokuraturę Okręgową w Radomiu?

Patrycja B.

 • Zarzut: Wręczenie łapówki prezesowi spółdzielni w zamian za umożliwienie wygrania przetargu na usługi sprzątania budynków.

Komornik Zbigniew P.

 • Zarzuty:
  • Pomocnictwo w przestępstwie korupcyjnym poprzez pośrednictwo w rozmowach między Patrycją B. a byłym prezesem RSM.
  • Przyjęcie 100 tys. zł od Patrycji B. za załatwienie kontraktu na sprzątanie.

Były prezes RSM

 • Zarzuty:
  • Przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej w wysokości 10% wartości umów na usługi sprzątania, terenów zewnętrznych i zasobów RSM za wybór oferty firmy prowadzonej przez Patrycję B.
  • Przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 60 tys. zł z tego tytułu.
  • Udział w zmowie przetargowej.
  • Oszustwo na szkodę spółdzielni poprzez wybór oferty firmy Patrycji B. pomimo niespełniania warunków niezbędnych do udzielenia jej zamówienia, takich jak liczba zatrudnionych osób, brak wymaganego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu.

Patrycja B., Zbigniew P., Krzysztof S. oraz Krzysztof Kamil S. w gruncie rzeczy przyznali się do zarzucanych czynów i złożyli wyjaśnienia. Pozostali podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

Prokurator zastosował wobec Patrycji B., Pawła G., Zbigniewa P. i Agnieszki S. środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i zakazów kontaktowania się. Pawłowi G. i Zbigniewowi P. wydano postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym na poczet przyszłych kar pieniężnych za osiągnięcie korzyści majątkowych z popełnionych przestępstw.

Za zarzucone czyny grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Gazeta Wyborcza