Historia Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wiadomości

Akcja „Kwiaty Wołynia” – ku pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej

W związku z kolejną rocznicą Rzezi Wołyńskiej działacze Konfederacji przeprowadzili akcję „Kwiaty Wołynia”.

W piątek, 11 lipca obchodzony był w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich. Obchodzony jest on zawsze 11 lipca w rocznicę tzw. krwawej niedzieli z 1943 roku, kiedy to oddziały UPA zaatakowały kilkadziesiąt polskich miejscowości na Wołyniu.

By uczcić pamięć ofiar tamtych wydarzeń, przedstawiciele Konfederacji przeprowadzili w Radomiu akcję „Kwiaty Wołynia”. Na radomskim deptaku rozdawano symboliczne kwiaty lnu oraz ulotki informacyjne, aby przypominać o polskich ofiarach ludobójstwa na Kresach południowo-wschodnich.

W tym roku obchodzimy 82. rocznicę Rzezi Wołyńskiej tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu. Wtedy to ukraińscy nacjonaliści wymordowali około 200 tysięcy Polaków. Zrównano z ziemią 99 polskich wsi. W związku z tym my od 5 lat przeprowadzamy akcję „Kwiaty Wołynia”. Była ona zapoczątkowana w Warszawie, w środowisku Narodowym. Dzisiaj jest to już duża akcja ogólnopolska. Przeprowadzamy ją w kilkudziesięciu polskich miastach.

– powiedział Mariusz Krzemiński z Konfederacji.

Działacze Konfederacji przedstawili także podczas konferencji prasowej postulaty skierowane zarówno do polskich władz, jak i ukraińskich.

Kultywując pamięć o Polakach z Kresów południowo-wschodnich mamy 5 postulatów: ekshumacja ofiar i ich godny pochówek, zakończenie cenzury tematyki kresowej w Polsce, zaprzestanie na Ukrainie kultu zbrodniarzy, oficjalne przeprosiny ze strony państwa ukraińskiego, zakaz propagowania w Polsce symboliki OUN, UPA i formacji kolaborujących z III Rzeszą.

– powiedział Dominik Czubak z Ruchu Narodowego.

Jak podkreślają przedstawiciele Konfederacji i Ruchu Narodowego część postulatów można już wprowadzić, wystarczyłaby dobra wola i zaangażowanie polskich władz, czego na ten moment nie widać.

Fot. Konfederacja Radom