Kronika kryminalna Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Akt oskarżenia ws. milionowych oszustw przy budowie Radomskiego Centrum Sportu

Prokuratura Okręgowa w Lublinie skierowała do sądu akt oskarżenia ws. milionowych oszustw przy budowie Radomskiego Centrum Sportu. Zarzuty usłyszały trzy osoby, m.in. prezes radomskiej firmy Rosa-Bud, która w 2016 r. wygrała przetarg na budowę hali sportowej i stadionu w Radomiu.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka, do Sądu Okręgowego w Radomiu został skierowany akt oskarżenia wobec Romana S., Magdaleny U. i Jacka S.

64-letni prezes radomskiej firmy Roman S. i 38-letnia inżynier kontraktu Magdalena U. usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia w błąd w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Jacek S., koordynator kontraktu w firmie sprawującej nadzór inwestorski, jest podejrzany o poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

W 2016 r. spółka Rosa-Bud, w ramach konsorcjum z krakowską firmą Maxto, wygrała przetarg na budowę Radomskiego Centrum Sportu. Oferta opiewała na 110 mln zł. Zamawiającym był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu. Nieprawidłowości pojawiły się w trakcie realizacji inwestycji.

– Sporządzając kolejne protokoły zaawansowania robót, stanowiące podstawę do wystawienia protokołów częściowego odbioru robót, Roman S. i Magdalena U., działając w celu uzyskania od zamawiającego wyższego niż należne zgodnie z umową wynagrodzenia zdecydowali o wskazaniu w powyższych dokumentach zwiększonego stopnia zaawansowania robót w stosunku do rzeczywiście wykonanych prac

przekazała prok. Kępka.

Na podstawie tych dokumentów firma wystawiła faktury opiewające na wyższe o ponad 6 mln zł niż faktycznie należne kwoty i przedłożyła je do zapłaty MOSiR.

Śledczy zauważyli, że szkoda wyrządzona zamawiającemu sprowadzała się nie tylko do dokonanej zapłaty za roboty budowlane, które nie zostały faktycznie wykonane.

– Kolejny z jej elementów wiązał się obowiązkiem powtórnej, tj. tym razem dla podwykonawców, zapłaty za roboty budowlane, za które MOSiR już raz uregulował należności wobec spółki

powiedziała prokurator.

Łączna kwota tzw. podwójnych płatności wyniosła przeszło 5 mln zł.

Żaden z podejrzanych nie przyznał się do zarzucanych im czynów. Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

W 2016 r. Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Radomiu rozstrzygnęło przetarg na budowę Radomskiego Centrum Sportu, tj. hali widowiskowo-sportowej i stadionu. Przetarg wygrało konsorcjum firm Rosa Bud i Maxto. W 2019 r., w związku z problemami finansowymi radomskiej spółki i opóźnieniami w budowie hali, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu wypowiedział umowę. Realizacje inwestycji dokończył nowy wykonawca. Hala została otwarta pod koniec 2021 r., stadion w lipcu tego roku. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ maak/