Polska i świat

„Aktywiści” klimatyczni oblali obraz Moneta ziemniaczanym puree [+WIDEO]

W niedzielę „aktywiści” z grupy Letzte Generation (Ostatnie Pokolenie) oblali puree ziemniaczanym obraz Claude’a Moneta znajdujący się w muzeum w Poczdamie. Obraz Moneta z serii „Stogi siana” został sprzedany w 2019 roku na aukcji za 110,7 mln dolarów. To kolejna taka sytuacja w ostatnim czasie.

 

Nagranie ze zdarzenia pokazuje jak dwie osoby wylewają na obraz Moneta żółtą substancję. Następnie przyklejają po jednej dłoni do ściany pod obrazem.

„Jeśli trzeba rzucić w obraz ziemniaczanym puree lub zupą pomidorową, aby przypomnieć społeczeństwu, że droga paliw kopalnych zabija nas wszystkich, to przedstawiamy puree ziemniaczane na obrazie!” – takim komentarzem grupa Letzte Generation opatrzyła na Twitterze nagranie z incydentu.

„Ludzie głodują, marzną, umierają. To katastrofa klimatyczna, a wy boicie się zupy pomidorowej lub puree ziemniaczanego na obrazie. Wiecie, czego ja się boję? Boję się, bo nauka mówi nam, że nie będziemy w stanie wykarmić swoich rodzin w 2050 r.” – oświadczyła aktywistka, która oblała obraz.

Jej zdaniem „obraz będzie bezwartościowy, jeśli będziemy musieli walczyć o żywność”.

Rzeczniczka Museum Barberini w Poczdamie przekazała, że obraz Moneta był za szkłem, więc płótno nie zostało bezpośrednio trafione substancją. Konserwator bada obraz pod kątem potencjalnych uszkodzeń.

To nie pierwszy tego rodzaju incydent w ostatnim czasie.

W połowie października dwie młode „aktywistki” w londyńskiej Galerii Narodowej przy Trafalgar Square oblały zupą pomidorową słynny obraz „Słoneczniki” Vincentego van Gogha o wartości 84 mln dolarów.