Radom i okolice

Aleje na Ustroniu i Borkach otrzymają nowe nazwy [+FOTO]

Dotychczas bezimienne aleje w parku Ustronie oraz przy zalewie na Borkach decyzją radomskich radnych zyskają nowe nazwy.

 

Uchwały w tych sprawach przyjęli radomscy radni na ostatniej sesji. Obie wejdą w życie po 14 dniach od chwili ich opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Alei dookoła zalewu na Borkach będzie patronował Władysław Wagner, a główna alejka w parku Ustronie będzie nosiła nazwę Stanisława Supłatowicza Sat-Okha. 

Z inicjatywy Radomskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, zmodernizowany ostatnio ciąg pieszo-rowerowy wokół zalewu na Borkach został nazwany aleją Władysława Wagnera.

Nowy patron był żeglarzem, który jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. Był też pisarzem i publicystą. Pośmiertnie przyznano mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W Polsce Wagner patronuje jednej z gdyńskich ulic.

Na wniosek grupy mieszkańców Radomia, aleja na odcinku od ulicy Jana Pawła II aż do Orzechowej, została nazwana aleją Stanisława Supłatowicza Sat-Okha.

Nowy patron alei na Ustroniu był żołnierzem Armii Krajowej, ale także pisarzem, gawędziarzem i artystą. Przez pewien czas nawet mieszkał w Radomiu. Artysta zajmował się wyrobem indiańskiego rękodzieła, a twórczość tłumaczona na wiele języków traktowała o jego indiańskiej przeszłości. Lokalizacja alei jego imienia w Radomiu jest więc adekwatna. W obecnym parku na Ustroniu istniała dawniej drewniana wioska indiańska – miejsce zabaw dzieci pierwszych mieszkańców osiedla Ustronie. Stanisław Supłatowicz Sat-Okh patronuje prywatnemu Muzeum Indian Ameryki Północnej w pobliżu Tucholi, jednemu z gdańskich tramwajów (noszą one tam imiona znanych postaci), a także fragmentowi trasy S7 w rejonie Szydłowca.
Nowe nazwy dotychczas bezimiennych ciągów, przeznaczonych dla pieszych i rowerzystów, będą formalnie obowiązywały od 13 października tego roku.

 

źródło: MZDIK Radom