Kronika kryminalna Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Areszty w związku z organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy [+FOTO]

Areszty w związku z organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy. Wśród podejrzanych są pracownicy urzędu pracy.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Radomiu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy Polski. Zatrzymano 10 osób, 5 z nich aresztowano. Wśród podejrzanych są pracownicy urzędu pracy.

Rzeczniczka Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Dagmara Bielec poinformowała w środę, że śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grójcu (Mazowieckie).

Do zatrzymań i przeszukań mieszkań należących do osób podejrzanych o przestępczy proceder, a także pomieszczeń biurowych siedziby powiatowego urzędu, doszło w ub. tygodniu.

– W wyniku przeszukania funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli na miejscu kilkadziesiąt nośników danych, w tym karty sim, pendrivy, komputery oraz telefony komórkowe, jak również kilkadziesiąt pieczątek firmowych, dokumentację bankową, zaświadczenia i oświadczenia

przekazała kpt. Bielec.

Na poczet przyszłych kar zajęto cztery samochody o łącznej wartości przeszło 187,6 tys. zł, ponad 187 tys. zł oraz 1,8 tys. euro.

Zorganizowana grupa przestępcza działała od 2019 do 2024 roku na terenie południowych powiatów woj. mazowieckiego i miała na celu organizowanie nielegalnego przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemcom z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego.

– Zamieszane w przestępczy proceder osoby dostarczały dokumentację niezbędną do uzyskania wizy krajowej oraz poświadczanie nieprawdy, co do zamiaru zatrudnienia cudzoziemca i zapewnienia mu zakwaterowania na terytorium RP i tym samym wyłudzały poświadczenia nieprawdy od urzędników jednego z powiatowych urzędów pracy w postaci zaświadczeń o wpisie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej

przekazała rzeczniczka SG.

Chodzi o obywateli: Turcji, Gruzji, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Indii, Pakistanu, Rwandy, Afganistanu, Filipin, Ghany, Kazachstanu, Iraku, Iranu, Nigerii, Bangladeszu, Nepalu, Sri Lanki i Białorusi.

– Co istotne, o udział w grupie przestępczej podejrzewa się między innymi urzędników państwowych, jak i osoby prywatne, które w wyniku przedmiotowego procederu uczyniły sobie stałe źródło dochodu, osiągając znaczne korzyści majątkowe

podkreśliła kpt. Bielec.

Według ustaleń funkcjonariuszy Straży Granicznej grupa działając w ten sposób, mogła wyłudzić ponad 5 tys. zaświadczeń o wpisie wniosków do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej.

Trzem osobom spośród 10 zatrzymanych postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec pięciu osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. W stosunku do pozostałych 5 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu. (PAP)

ilp/ mark/