Radom i okolice Społeczeństwo

ASF ponownie w regionie radomskim. Trzy dziki zakażone

Groźny wirus ASF ponownie w regionie radomskim. Powiatowy lekarz weterynarii potwierdził, że trzy odstrzelone przez myśliwych dziki były zakażone.

W ostatnim czasie informowaliśmy o kilku przypadkach wykrycia wirusa ASF u odstrzelonych dzików w regionie radomskim.

W środę, 10 stycznia 2024 roku przeciwciała ASF zostały wykryte u dzika odstrzelonego przez myśliwych w Pakosławiu. Co to oznacza?

 – To nie oznacza, że zwierzę było chore, a że miało kontakt z wirusem, czyli z innym chorym dzikiem, żywym lub martwym. Badania nie pozwalają stwierdzić, kiedy doszło do tego kontaktu

informuje Grzegorz Zaborski, powiatowy lekarz weterynarii w Radomiu.

Zdaniem powiatowego lekarza weterynarii, cała sytuacja jest znakiem ostrzegawczym.

– To jeszcze nie jest powód do paniki, ale sygnał ostrzegawczy. Przypominamy rolnikom o bioasekuracji. To podstawa w walce z tą chorobą. Myśliwi i leśnicy są przez nas uczulani, żeby powiadamiać o każdym zastrzelonym i padłym dziku. Informujemy o każdym takim przypadku wojewodę i ościenne powiaty. Dziki mogą przemieszczać się na spore odległości, dlatego tą wiedzą musimy się dzielić

przekazuje Grzegorz Zaborski.

ASF (African Swine Fever), po polsku Afrykański Pomór Świń, to wirusowa choroba zakaźna, która dotyka świnie. Choroba ta jest wysoce zaraźliwa dla świń domowych oraz dzikich, ale nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Objawy ASF obejmują gorączkę, apatię, utratę apetytu, krwawienia i wreszcie śmierć.