Radom i okolice Społeczeństwo Sport

Biegowe sukcesy żołnierzy 6MBOT

Miniony weekend upłynął pod znakiem wielu sukcesów osiągniętych przez żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w imprezach biegowych. Reprezentanci Brygady zajęli wysokie 3 miejsce drużynowo w 15 Półmaratonie Komandosa organizowanym przez Wojskową Akademię Techniczną. Natomiast szeregowy Mateusz Kaczor w Sewilli został trzecim najszybszym Polakiem w historii w maratonie.

Na starcie półmaratonu w Warszawie drużyna 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stanęła w obliczu wyzwania obrony wysokiego trzeciego miejsca sprzed roku. Zadanie wydawało się bardzo trudne, gdyż w zawodach brało udział ponad 800 zawodników – przedstawicieli wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz sojuszników z NATO.

W maratonie wystartowało 13 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, m.in. z Książenic i Nowego Miasta nad Pilicą, natomiast trzon drużyny, który „wybiegał” podium stanowili żołnierze z Radomia i Pomiechówka:

– Nie było łatwo, ponieważ jest to bieg w pełnym umundurowaniu, z 10 kilogramowym plecakiem. Poprzeczka była wysoka, a konkurencja bardzo duża. Tym bardziej cieszymy się i jesteśmy niezmiernie dumni, że udało nam się obronić tytuł oraz trzecie miejsce z ubiegłego roku

mówi porucznik Piotr Wijata, żołnierz 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, zdobywca 16 miejsca w klasyfikacji indywidualnej, najwyższego spośród reprezentantów 6MBOT.

Natomiast w tym samym czasie, w oddalonej o ponad 3300 km Sewilli, żołnierz Kompanii Dowodzenia 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej szer. Mateusz Kaczor, na dystansie pełnego maratonu osiągnął imponujący, trzeci w historii wynik Polaka na tym dystansie i z czasem 2.09.34 uzyskał minimum na Mistrzostwa Europy. Nadmienić trzeba, że wynik ten to rekord życiowy zawodnika, a na tym dystansie Mateusz startował dopiero drugi raz w życiu.

Ostatecznie Kaczor zajął 40 miejsce w biegu, w którym udział wzięło 12 tys. biegaczy z całego świata.