Historia Na czasie O tym się mówi Radom i okolice

Badania na zamku w Iłży

Badania na zamku w Iłży – skanowanie laserowe studni na zamku górnym – czyli nowe technologie i „łazik iłżecki w akcji”.

W grudniu 2021 r. przeprowadzono pierwsze tego typu pomiary laserowe wnętrza studni zamkowej, i jedyne tego typu w Polsce z zastosowaniem technologii z automatyczną rejestracją pozycji w terenie oraz technologii Blue Workflow (automatyczną rejestrację danych w czasie rzeczywistym).  

Skaner Z+F IMAGER 5016 wykonuje pomiary z prędkością ponad 1 (jednego) miliona punktów na sekundę, generując bardzo precyzyjny pomiar i dokumentację obiektów zabytkowych, nawet w ciemnych pomieszczeniach, takich jak studnie. 

Skanowanie odbywało się w oparciu o specjalnie wykonaną platformę pomiarową – łazika iłżeckiego – który umożliwił montaż skanera na stabilnej platformie i jego stopniowe opuszczenie windą w głąb studni, przesuwając się po ścianach studni na specjalnie zamontowanych kołach  

Pomiary wykonał zespół z Fundacji Hereditas oraz firmy Jacek Krawiec Laser-3D, na zlecenie i ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – kierownik prac prof. ucz. dr hab. Rafał Zapłata.  

W wyniku pomiarów uzyskano m.in. bardzo dokładną (wręcz milimetrową) dokumentację wnętrza studni, rozpoznano szczegółową geometrię obiektu, pozyskano dokładne pomiary studni, a powstałe dane posłużyły m.in. do przygotowania multimedialnych prezentacji dla zwiedzających.  

Pomiary są też podstawą do monitorowania wnętrza studni – obserwacji powstawania potencjalnych ubytków, odkształceń itp. 

Tak dokładna wirtualna replika wnętrza studni jest jedyną tego typu kopią cyfrową obiektu zabytkowego w Polsce. Źródło danych: Fundacja Hereditas

Źródło: Zamek w Iłży