Radom i okolice Religia Wiadomości

Biskup Turzyński apeluje: trzeba odbudować autorytet nauczyciela

Bp Piotr Turzyński spotkał się z nauczycielami w związku ze zbliżającą się pielgrzymką nauczycieli i wychowawców na Jasną Górę. Zaapelował do nich o odbudowanie autorytetu nauczyciela. Zwrócił uwagę na wiele problemów, takich jak: narastający niepokój wokół szkoły, mówienie jedynie o prawach, a nie obowiązkach dzieci i młodzieży, braku rozmów o zadaniach i misjach nauczyciela.  

Bp Piotr Turzyński, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli spotkał się z nauczycielami i wychowawcami. Odniósł się m.in. do zamiaru usunięcia religii ze szkół. Mówił, że dziś władze oświatowe chcą zostawić młodzież bez wartości, w pustce, bez religii, bez etyki, gdzieś poza dobrem i złem, co jest niemożliwe. Zaznaczył również, że zauważalny jest olbrzymi zwrot w sposobie wychowania, czy spojrzenia na szkołę.

– Dostrzegamy pewną fascynację wolnością aż do tego stopnia, że uczeń staje się nauczycielem, gdzie mówi się o prawach, a nie obowiązkach dzieci i młodzieży. Byliśmy świadkami debaty społecznej o niezadawaniu uczniom prac domowych, a wciąż brakuje rozmowy o zadaniach i misji nauczyciela. Tego dzisiaj brakuje. Dlatego trzeba odbudować autorytet nauczyciela. W chaosie zmian bardzo ważne jest pokazanie wartości, misji szkoły i nauczyciela. Religia to nie tylko wiedza, czy klucz do zrozumienia kultury europejskiej. To również pokazanie, że jest dobro i zło, że są zasady. Na jakim przedmiocie będziemy uczyć o dekalogu, szacunku do bliźniego, zasadach życia społecznego? Nie można z tego rezygnować!

mówił bp Piotr Turzyński

Biskup pomocniczy radomski podkreślił, że szkoła powinna być miejscem, gdzie dzieci i młodzież dojrzewają do życia. Wyraził też pragnienie, aby nauczyciele byli duszą polskiej szkoły, nieśli wartości, mogli kształtować i formować pięknych ludzi.  

– Chcemy dać nauczycielom siłę, pokazać, że są ważni, że mają bronić wartości, aby nie uciekali od wychowania młodego pokolenia. W nowych programach przygotowanych przez władze zginęło słowo „bohater”. Jeśli był temat: „bohaterska postawa Polaków w czasie wojny” to zmieniono dzisiaj na: „postawa Polaków wobec okupanta”. Jakby władze bały się bohaterów, ludzi będących symbolami, pociągającymi do działania. Mamy przykład rodziny Ulmów, Pileckiego czy Kolbego. Ci bohaterowie są potrzebni, abyśmy dorastali do takich postaw.

powiedział bp Turzyński

Na koniec spotkania bp Turzyński zaprosił na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca. Jest ona organizowana po raz 87. W tym roku będzie jej towarzyszyć hasło: „Nauczycielu, co mam czynić?”.

Źródło: ekai.pl

Foto: radom.gosc.pl