O tym się mówi Polska i świat Społeczeństwo

Blisko 40 ognisk ASF dzików. Dwa w regionie radomskim

Na terenie naszego kraju pojawiło się blisko 40 ognisk ASF dzików – tak wynika z nowych danych GIW. Dwa ogniska znajdują się w regionie radomskim.

Z mapy GIW-u, ogniska ASF dzików potwierdzono w województwach: dolnośląskim, lubelskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

W naszym województwie, ASF wykryto w:

  • powiecie kozienickim (gmina Głowaczów)
  • powiecie radomskim (gmina Wierzbica)

Aktualna mapa ASF dostępna jest TUTAJ.

W 37 ogniskach ASF ślady wirusa potwierdzono w tkankach 40 zwierząt. 21 ognisk dotyczyło zwierząt odstrzelonych, 15 zwierząt padłych, jedno zaś dzika zabitego w wyniku wypadku komunikacyjnego. 

W ubiegłym miesiącu, w jednym z gospodarstw w Pakosławiu (gmina Iłża) wykryto Ognisko ASF. Z tego powodu konieczne było wybicie ponad 2,1 tys. świń.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

ASF (African Swine Fever), po polsku Afrykański Pomór Świń, to wirusowa choroba zakaźna, która dotyka świnie. Choroba ta jest wysoce zaraźliwa dla świń domowych oraz dzikich, ale nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Objawy ASF obejmują gorączkę, apatię, utratę apetytu, krwawienia i wreszcie śmierć.

Źródło: GIW