Kronika kryminalna O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Brak decyzji ws. budowy zakładu przetwarzania odpadów przemysłowych przy ul. Ziemowita

Brak decyzji ws. budowy zakładu przetwarzania odpadów przemysłowych przy ul. Ziemowita. Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej pojawili się mieszkańcy.

W poniedziałek, 23 października 2023 roku zorganizowano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. Na spotkaniu poruszono temat budowy zakładu przetwarzania odpadów przemysłowych przy ul. Ziemowita.

Obecni na spotkaniu byli mieszkańcy ul. Ziemowita, gminy Jedlińsk, pełnomocnik inwestora, przedstawiciele spółki RADKOM oraz władze miasta. 

– Zebraliśmy w tej sprawie mnóstwo podpisów, około tysiąca. Nie chcemy kolejnego zakładu odpadów przemysłowych, bo jest nam już wystarczająco, że mamy obok wysypisko śmieci i nieprzyjemny zapach. Ludzie boją się o siebie i o swoje dzieci. Dodatkowo, co za tym wszystkim idzie, te działki zupełnie stracą wartość

tłumaczyła jedna z mieszkanek.

Na zarzuty te odpowiedział Robert Kościelniak pełnomocnik inwestora spółki 4Green Energy. 

– Technologia, jaką chcemy tu wykorzystać, jest jedną z najnowszych. Wykorzystuje ona możliwość zagospodarowania odpadów pod wpływem termicznego ich przekształcania i uzyskania z tego produktu. Ta technologia polega na całkowitym oczyszczeniu materiału, który do tej pory jest składowany

mówił pełnomocnik inwestora.

Za mieszkańcami stanęli radomscy radni.

– Tu jest interes społeczny i ewidentny problem mieszkańców.  Wszyscy powinniśmy zrobić to, co jest możliwe, żeby powstrzymać budowę tego zakładu w tym miejscu, bo to ewidentnie może doprowadzić do powstania jeszcze większego problemu niż możemy sobie w tej chwili wyobrazić 

mówił Piotr Szprendałowicz, radny Koalicji Obywatelskiej. 

Przypomnijmy, że spółka 4Green Energy z Częstochowy zgłosiła się w maju 2019 r. do prezydenta Radomia o wydanie decyzji środowiskowej na budowę zakładu przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne w celu produkcji wysokokalorycznej mieszanki stosowanej jako paliwo alternatywne oraz wosku poliolefinowego – karbonizatu.

Zgodnie z planem, zakład ma powstać na zalesionym terenie o powierzchni blisko 3 hektarów, niemal w środku dzielnicy Wincentów w obrębie miejscowości Wielogóra. Mowa o dwóch halach i wiacie magazynowej. Rocznie zakład miałby przetwarzać 120 tysięcy ton odpadów, a utylizowane miałyby być tam m.in. stare opony, plastik, papa i inne.

Co ciekawe, w sierpniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu wpłynęło odwołanie od pozytywnej decyzji, którą wydały instytucje państwowe takie jak: Wody Polskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Odpowiedzi do tej pory nie uzyskano.

Źródło: Sesja Rady Miejskiej