Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Historyczne ćwiczenia w Radomiu. Tym razem bez sprzętu z ZSRR

Na lotnisku w Radomiu prowadzone są ćwiczenia, w których wykorzystywane są systemy obrony przeciwlotniczej nowej generacji wprowadzane do Wojska Polskiego.

O działaniach na radomskim lotnisku poinformował Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej za pośrednictwem Twittera.

W odpowiedzi na post Mariusza Błaszczaka wybuchła dyskusja, dotycząca części wchodzących w skład obrony przeciwlotniczej. W odpowiedzi na zarzuty internautów, Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało

– Żaden z elementów nie był produkcji rosyjskiej. Obecnie Pilica wykorzystuje m. in. nowoczesne Pioruny, które są podstawowym uzbrojeniem systemu. Wszystkie Pilice będą podniesione do standardu Pilica+, który będzie obsługiwał rakiety CAMM – czytamy w komunikacie MON.

PILICA to system przeciwlotniczy bardzo bliskiego zasięgu dedykowany do obrony ważnych obiektów wojskowych i cywilnych, zarówno stałych, jak i ruchomych przed atakami z powietrza z odległości do 5km.

System Pilica powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie Szefostwa OPL Sił Powietrznych w zakresie systemu obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (ang.: V-SHORAD).

Źródło: WML WAT / Twitter

Postaw mi kawę na buycoffee.to