Radom i okolice Społeczeństwo

Czy radomski Plastyk zostanie przejęty przez ministerstwo?

Czy radomski Plastyk zostanie przejęty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Radomscy radni są „za”.

W poniedziałek, 27 stycznia 2025 roku, w radomskim ratuszu odbyła się XVIII Sesja Rady Miejskiej. Jednym z głównych punktów obrad była decyzja o przekazaniu prowadzenia Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu pod zarząd Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uchwała została przyjęta większością głosów – za głosowało 16 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

Wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska, która aktywnie wspierała projekt, wyjaśniała:

– Nie była to łatwa decyzja, natomiast rozmawiamy o tym od kilku dobrych miesięcy. Zanim ta uchwała powstała, odwiedziliśmy osoby zajmujące się oświatą w Ministerstwie Kultury i takimi działaniami. Rozmawialiśmy z urzędnikami i przedstawicielami ministerstwa bardzo długo. Natomiast szkoła podejmuje argumenty, które są zasadne i które z pewnością wpłyną pozytywnie na rozwój szkoły, zwłaszcza ten rozwój artystyczny. My przekazujemy ministerstwu szkołę do prowadzenia, a ministerstwo zobowiązuje się, że pula środków na szeroko pojęty rozwój artystyczny dla całej społeczności będzie dużo większa, z uwagi na to, że możliwości ministerstwa są dużo większe. My przekazujemy szkołę do prowadzenia, natomiast szkoła oczywiście zostaje w Radomiu i będzie robiła nabór dla mieszkańców naszego miasta i regionu. Przekazując majątek szkoły w formie darowizny na rzecz Skarbu Państwa, my de facto przekazujemy go Skarbowi Państwa, ale władającym jest nadal prezydent miasta Radomia. Także wszelkie decyzje dotyczące tych nieruchomości pozostają w mieście. To przekazanie następuje tylko i wyłącznie na rzecz Zespołu Szkół Plastycznych. Konsekwencją podjęcia tej uchwały przez Radę Miejską jest porozumienie, które będzie nawiązane między Gminą Miasta Radomia a Ministerstwem Kultury, i szczegółowe zapisy będą regulowały sposób prowadzenia szkoły przez ministerstwo

mówiła wiceprezydent miasta.

Radny Adam Duszyk wskazywał, że środowisko nauczycielskie popiera decyzję o przekazaniu szkoły. Jak wyjaśniał:

– Środowisko szkolne bardzo oczekuje na przekazanie szkoły Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego

tłumaczył radny Duszyk.

Dodał też, że uważa, że to dobry pomysł, bo szkoła musi mieć szansę na dalszy rozwój, kolejne inwestycje, budowę internatów i rozbudowę tej placówki. Podkreślił, że ten teren powinien zostać przekazany ministerstwu w całości.

Nie zabrakło jednak głosów sceptycznych. Radny Artur Standowicz zadawał pytania o szczegóły planowanych działań.

– Czy jest to jakiś konkretny plan, kosztorys, wizja? Czy to tylko jest powiedziane, że ministerstwo w jakiejś tam przyszłości ma w planach zrealizować inwestycje rozbudowy placówki?

pytał.

Podkreślił także, że każdy z obecnych wie, jaka jest obecnie sytuacja budżetu państwa. To, co dzieje się w tej kwestii, jest niepokojące. Sama Komisja Europejska i ministrowie finansów UE nałoży lub nałożyła już na budżet naszego kraju procedurę nadmiernego deficytu.

– Raczej spodziewam się cięć, a nie finansowania nowych inwestycji

dodał.

Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych Tomasz Kiliański wyjaśnił, że przekazanie szkoły pod ministerstwo było jednym z jego głównych zadań, odkąd objął stanowisko.

– Od kiedy objąłem stanowisko dyrektora szkoły, postawiono mi cel zmiany organu prowadzącego i przeniesienia szkoły pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak przysłuchuję się głosom państwa, to nie muszę nikomu mówić, jakie walory i jakie argumenty pozytywne wpłyną na szkołę. Jestem pewny, że to szansa na olbrzymi rozwój dla szkoły

mówił dyrektor ZSP.

Kiliański zapewnił również, że teren szkoły będzie przeznaczony tylko i wyłącznie na działania oświatowe i artystyczne.

– Teren, o którym rozmawiamy, zostanie przeznaczony tylko i wyłącznie na działalność oświatową i artystyczną. Służyć ma m.in. plenerom artystycznym uczniów

dodał.

Przypomnijmy, że całkowita powierzchnia szkoły wynosi obecnie 10 tysięcy metrów kwadratowych. Powierzchnia zabudowy budynku to 1361 m², a powierzchnia użytkowa – 2627 m². Przekazanie placówki pod zarząd ministerstwa miałoby nastąpić 1 stycznia 2026 roku.

Źródło: Radio Plus Radom / BIP Radom