O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Dni Erasmusa w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu

Dobiegły końca Dni Erasmusa realizowane po raz pierwszy w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu. Uroczystości odbywały się w dniach 30-31.03.2023

Dobiegły końca Dni Erasmusa realizowane po raz pierwszy w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu. Uroczystości odbywały się w dniach 30-31.03.2023r.

Jest to wydarzenie organizowane w celu upowszechniania rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Radomski Traugutt przystąpił do projektu Mobilność Uczniów i Kadry Edukacji Szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna w ramach akcji 1, tytuł projektu „Speaking is my goal. Modern European citizen” w marcu 2022 roku. Od tego czasu podjęto w szkole wiele działań, których celem jest zapewnienie uczniom jak najlepszej edukacji, zwiększenie atrakcyjności i jakości procesu nauczania, podniesienie umiejętności i kwalifikacji kadry pedagogicznej, zarówno pod względem językowym, jak i metodycznym. Uczniowie mieli już szansę skorzystać z wielu dobrodziejstw programu, które wzbogaciły szkolną codzienność V LO.

Zorganizowano między innymi Dzień Różnorodności Kulturowej, Światowy Dzień Wody, Test Wiedzy o Unii Europejskiej, Wystawę Upcycling. Nauczyciele zaangażowali się w międzynarodowe projekty online eTwinning, które urozmaicają lekcje języków obcych i pozwalają uczniom nawiązać międzynarodowe kontakty.

Warto nadmienić, że Traugutt to liceum z oddziałami dwujęzycznymi, co oznacza, że uczniowie klas dwujęzycznych mają nie tylko możliwość uczyć się języka angielskiego w wymiarze rozszerzonym, ale  otrzymują również w ofercie naukę innych przedmiotów w języku angielskim, takich jak historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość, geografia czy chemia.

Inicjatywy podejmowane w ramach programu Erasmus+ takie jak Dni Erasmusa mają na celu zachęcić uczniów do nauki języków obcych, uatrakcyjnić proces nauczania, wyjść poza schemat frontalnego nauczania i pokazać, że nauka realizuje się znakomicie w aktywnym, praktycznym i wspólnym działaniu.

Mając to na uwadze, nauczyciele z zespołu Erasmus+ przygotowali obfitujący w wiele punktów harmonogram, w którym znalazły się spotkania, prezentacje, warsztaty, konkurs, a także wydarzenie sportowe.

Ponieważ w projekcie Erasmus+ niezwykle ważne jest dzielenie się efektami swojej pracy, uczniowie i nauczyciele realizujący projekty  eTwinning  przedstawili szkolnej społeczności rezultaty projektów online, zarówno już zakończonych, jak i aktualnie realizowanych.

Dużą popularnością cieszyły się warsztaty zdrowego żywienia, podczas których można było skosztować zdrowych i  smacznych potraw oraz wysłuchać prezentacji na temat pozytywnych zmian nawyków żywieniowych.

Młodzież uczestnicząca natomiast w warsztatach plastycznych w kreatywny sposób tworzyła plakaty przedstawiające różne kraje europejskie, zachęcając tym samym do ich odwiedzenia.

Nie zabrakło również wysiłku umysłowego, którym uczniowie musieli wykazać się podczas stanowiącej duże wyzwanie szkolnej gry terenowej.

Wyjątkowym gościem specjalnym Dni Erasmusa w V Liceum w Radomiu była Fundacja My Future reprezentowana przez panią prezes Natalię Różańską oraz wolontariuszkę Annę Dąbrowską. Razem z Fundacją odwiedzili nas również nauczyciele i uczniowie greckiej szkoły Gymnasio Mesarias  z Santorini, którzy w Polsce realizowali projekt na temat ekologii i odnawialnych źródeł energii.

Prezes Fundacji opowiedziała o celach i zakresie działalności fundacji, która istnieje już od 2016 roku. Wolontariuszka wprowadziła uczniów w problematykę ZeroFoodWaste, a następnie, po krótkiej przerwie spędzonej na rozmowach i poczęstunku w sali warsztatów żywieniowych, młodzież udała się na workshop poświęcony problemowi marnowania żywności. W sześcioosobowych polsko-greckich grupach uczniowie mieli za zadanie wspólnie opracować pomysł na walkę z problemem wyrzucania i marnowania produktów spożywczych. Następnie przedstawili wspólnie wyniki swojej pracy.

Po pracy przyszedł czas na rozrywkę i odpoczynek. Nie zabrakło najbardziej znanego greckiego tańca – Zorby. Na zakończenie cała międzynarodowa grupa zatańczyła popularną Belgijkę.

Spotkanie było niezwykłym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli obydwu szkól, pokazało bowiem praktyczną realizację programu Erasmus+. Uczniowie mieli możliwość poznania rówieśników z dalekiego Santorini, doskonalenia umiejętności językowych i nawiązania międzynarodowych kontaktów.

Podczas Dni Erasmusa nie zabrakło innych przyciągających uwagę atrakcji.  Czas przerw wypełniały utwory muzyczne pochodzące z różnych krajów europejskich, sale gimnastyczne udekorowano tablicami z hasłami programu Erasmus+ i flagami krajów europejskich, a na monitorze szkolnym można było obejrzeć prezentacje multimedialne „Irlandia i Malta” przygotowane przez nauczycieli, którzy w bieżącym roku szkolnym wzięli udział w kursie metodycznym w Irlandii i językowym na Malcie.

Nie zabrakło również sportowych emocji, wszak Traugutt to szkoła ze sportowymi tradycjami i kuźnia wielu talentów siatkarskich, od jedenastu lat uczestnicząca w ogólnopolskim projekcie SOS – Siatkarskie Ośrodki Szkolne i prowadząca klasy o profilu sportowym. Na zakończenie uczniowie klas siatkarskich rozegrali emocjonujące spotkanie, które uświetniło Dni Erasmusa i podkreśliło edukacyjno-integracyjny charakter tego wydarzenia.

Celem Dni Erasmusa było pokazanie, że nauka to realizowanie projektów, wspólne dyskusje, rozwiązywanie problemów, przełamywanie obaw przed mówieniem w języku obcym, nawiązywanie kontaktów, rozwijanie umiejętności przez dialog, sport, taniec, sztukę.

„Usłyszałem i zapomniałem. Zobaczyłem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem”- te słowa usłyszeliśmy podczas prezentacji Fundacji My Future.  Wydają się być najlepszą ilustracją działań podjętych przez społeczność V Liceum i niezwykłych gości tego wydarzenia, jakim były Dni Erasmusa.

Uczniowie i nauczyciele Traugutta mają nadzieję, że to przedsięwzięcie wpisze się na stałe w kalendarz szkolnych wydarzeń.

Katarzyna Kluczny

Korekta tekstu: Maja Jańczykowska-Kuna

Więcej informacji i zdjęć: