Kultura i rozrywka Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Do Muzeum im. Jacka Malczewskiego trafił obraz za ponad milion złotych

Do Muzeum im. Jacka Malczewskiego trafił obraz za ponad milion złotych. To słynne „Umywanie nóg” z 1887 r.

W środę, 11 października 2023 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbyła się konferencja prasowa, na której przekazano placówce cenny obraz pt. „Umywanie nóg” autorstwa Jacka Malczewskiego.

W spotkaniu wziął udział Leszek Ruszczyk, Wiesław Raboszuk, Rafał Rajkowski, Adam Duszyk, Paulina Szymalak – Bugajska i Tomasz Śmietanka.

Głos na wydarzeniu zabrał Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

– Przekazanie obrazu Jacka Malczewskiego wpisuje się w obchody 100 lecia Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Możemy z dumą powiedzieć, że obchody 100 -lecia muzeum zapiszą się złotymi zgłoskami w historii naszego miasta i tej instytucji. To jest najdroższe dzieło, które zostało zakupione do prowadzonych przez nasz samorząd obiektów muzealnych. Ale od początku chcieliśmy, by jubileusz miał charakter wyjątkowy. I taki ma.

mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Obraz zakupiono na aukcji w Desie Unicum. Jego cena wyniosła ponad milion złotych.

– Nie udało by się zdobyć tego dzieła, gdyby nie starania pracowników muzeum, a głównie panów dyrektorów. To dzięki tym staraniom udało się przekonać zarząd województwa do kupienia dzieła o niebagatelnej cenie: 1 miliona 250 tysięcy złotych

tłumaczył wicemarszałek województwa mazowieckiego, Rafał Rajkowski.

O nowym nabytku placówki opowiedziała Paulina Szymalak – Bugajska, kierowniczka Działu Sztuki muzeum.

– Jest jednym z przynajmniej kilku studiów czy prac finalnie skończonych, które powstały do tematu umywania nóg – tłumaczyła. Temat został zaczerpnięty z romantycznego poematu Juliusza Słowackiego „Anhelli”. Ta monumentalna kompozycja przedstawia postać młodej kobiety, którą podgląda Anhelli prowadzony przez Szamana przez syberyjską przestrzeń. Kobieta przygotowuje się do tej chwili, kiedy mąż wróci z ciężkiej pracy, a ona oczyści jego stopy. Ta czynność także nawiązuje do obmywania olejkiem stóp Chrystusa i mycia nóg apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Obraz przywołuje także wiele innych konotacji Zachęcamy wszystkich do oglądania tego dzieła – zaapelowali do radomian obecni na uroczystości.

mówiła Paulina Szymalak – Bugajska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.