Minister Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że dowództwo i batalion 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta będą miały siedzibę w Kielcach, a nie w Nowym Mieście nad Pilicą, jak pierwotnie planowano. Decyzja ta oznacza zmianę lokalizacji, którą w listopadzie ubiegłego roku zapowiedział ówczesny Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, wskazując Nowe Miasto jako idealne miejsce ze względu na jego bogate tradycje wojskowe.
Minister Błaszczak podkreślał wtedy, że w Nowym Mieście nad Pilicą Wojsko Polskie stacjonowało przez dekady, a do 2015 roku garnizon był stopniowo likwidowany i ulegał dewastacji. Po objęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęto odbudowę jednostki.
Rozważano przywrócenie tam Sił Powietrznych, a Lotnicza Akademia Wojskowa z Dęblina rozpoczęła nawet kursy w tej lokalizacji. Względy związane z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego wpłynęły jednak na decyzję, aby garnizon przeznaczyć dla Wojsk Lądowych.
Decyzja o przeniesieniu dowództwa do Kielc została podjęta przez nowego Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka-Kamysza. Minister uzasadnił ją weryfikacją poprzedniego planu, podkreślając, że analiza przemawiała za lokalizacją dywizji w stolicy województwa świętokrzyskiego.
– Mój poprzednik planował stworzyć to dowództwo w Nowym Mieście, ale decyzja została podjęta po przegranych przez PiS wyborach. My, po analizie, zdecydowaliśmy o przeniesieniu lokalizacji do Kielc
przekazał Kosiniak-Kamysz.
Na decyzję nowego ministra zareagował były szef resortu, Mariusz Błaszczak, krytykując ją jako politycznie motywowaną.
– Minister Władysław Kosiniak-Kamysz podjął decyzję o przeniesieniu dowództwa 8. Dywizji AK z Nowego Miasta nad Pilicą do Kielc. Straciliśmy niemal rok, podczas którego mógł się zacząć nabór do nowych jednostek. Czy myślicie, że zmiana lokalizacji dowództwa była spowodowana względami operacyjnymi? Oczywiście, że nie. Chodziło o to, żeby ważny działacz PSL mógł się pochwalić, że ważna jednostka wojskowa będzie w jego okręgu wyborczym. To skandal
komentował Błaszczak.
Przypomnijmy, iż w Nowym Mieście nad Pilicą przez lata funkcjonowały jednostki lotnictwa wojskowego, a od niedawna mają tam swoją siedzibę żołnierze WOT z 63. Batalionu Lekkiej Piechoty.
Źródło: Grójec24.net