Radom i okolice

Dzień Seniora pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” dzisiaj w Szydłowcu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów organizuje w październiku 2022 r. Dzień Seniora pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.

Ideą tego przedsięwzięcia jest aktywizacja osób starszych oraz upowszechnianie wśród nich wiedzy z zakresu różnych dziedzin życia. Przez tegoroczne hasło wydarzenia ZUS chce również zachęcać seniorów do korzystania z bankowości elektronicznej, w tym do bezgotówkowej formy pobierania świadczeń z ZUS.

Przez cały październik we wszystkich oddziałach ZUS na Mazowszu odbywają się ciekawe wydarzenia, zaplanowaliśmy wiele atrakcji, na które zapraszamy wszystkich seniorów. Udział w nich jest bezpłatny.

– informuje Wojciech Ściwiarski regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Ten miesiąc w sposób szczególny dedykowany jest seniorom. Zorganizowano wiele wydarzeń lokalnych. Organizatorzy gwarantują ogromną dawkę wiedzy i sporą porcję rozrywki. Będą spotkania i konsultacje, wykłady, stoiska informacyjne, a także dyżury telefoniczne.

To świetna okazja, by skorzystać z porad ekspertów z różnych instytucji i wyjaśnić kwestie związane m.in. z:

  • waloryzacją, przeliczaniem emerytur, zasadami dorabiania do świadczeń oraz korzyściami związanymi z pobieraniem świadczeń z ZUS na konto w banku;
  • dostępnością w różnych dziedzinach życia i wsparciem PFRON w tym zakresie;
  • bezpieczeństwem seniorów, czyli sposobami, jak uchronić się przed oszustami, którzy stosują m.in. metody na wnuczka lub na policjanta;
  • aktywnym udziałem osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym oraz wsparciem w kwestiach zdrowia psychicznego;
  • bezpiecznymi zakupami online i bankowością elektroniczną;
  • Portalem Usług Elektronicznych.

Dzień Seniora to dobra okazja, by wyjść z domu i w jednym miejscu uzyskać informacje z wielu instytucji dotyczące np. profilaktyki zdrowotnej, emerytur, rent, ochrony przed oszustami i kradzieżą, czy wsparciem, jakie oferuje Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– dodaje rzecznik.

Już dzisiaj w Szydłowcu (Centrum Kultury – ZAMEK) w godz. 16:00 – 18:00 odbędzie się powiatowa debata społeczna. Przewodni temat debaty to bezpieczeństwo na terenie powiatu szydłowieckiego oraz podejmowane działania profilaktyczno-prewencyjne dedykowane seniorom. Uczestnikami wydarzenia będą Komenda Powiatowa Policji w Szydłowcu, PKO BP Oddział  w Szydłowcu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Szydłowcu.

27.10.2022 r. pod numerem tel. 502 008 577 między godz.10:00 a 14:00 seniorzy mogą uzyskać informacje z ZUS dot. ww. tematów.

11.11.2022 r. Uniwersytet III Wieku w Warce (godz. 10:00 – 11:00)zaprasza na prelekcje przedstawiciela ZUS nt. „Funkcjonalności Platformy Usług Elektronicznych, zalety e-wizyty, bezgotówkowa forma otrzymywania świadczeń” oraz prelekcję przedstawiciela Banku Pocztowego nt. „Bezpieczne konto dla seniora”.
Więcej informacji i harmonogram wydarzeń jest na stronie internetowej: www.zus.pl/senior

źródło: ZUS