O tym się mówi Polska i świat Religia Wiadomości

Dzisiaj zmarł papież Benedykt XVI

Dzisiaj o godzinie 9:34, w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie zmarł papież Benedykt XVI. Odszedł w wieku 95 lat. Był następcą Jana Pawła II.

O godz. 9:34 do w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie, zmarł bezpośredni następca papieża św. Jana Pawła II, Benedykt XVI. Kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Papież senior zmarł w wieku 95 lat. Jeszcze w środę papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie zaapelował o modlitwę za Benedykta XVI .

Benedykt XVI, Josef Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku o godz. 4.15, w Wielką Sobotę, w miejscowości Marktl w Bawarii, w Niemczech. Dzieciństwo i młodość spędził w Traunstein nieopodal granicy austriackiej. W 1939 r. wstąpił do niższego seminarium w Traunstein. W 1941 r. został przymusowo wcielony do Hitleriugend. W 1943 r. został wcielony do służby pomocniczej w Luftwaffe. W 1945 r.  rozpoczął wraz z bratem naukę w katolickim seminarium duchownym we Freising, a następnie studiował w Monachium. Święcenia kapłańskie przyjął w 1951 roku.

Kardynał Joseph Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 r.. Stał się tym samym 265. papieżem, następcą Jana Pawła II, który zmarł po 27 latach pontyfikatu. Został pierwszym papieżem obecnego tysiąclecia. Mając w dniu wybory 78 lat był także najstarszym biskupem Rzymu od 275 lat. Był na tym stanowisku pierwszym Niemcem od 480 lat, po Hadrianie VI. Przybrał imię Benedykta XVI. 11 lutego 2013 r., po 7 latach i 10 miesiącach pontyfikatu podczas konsystorza ogłosił swoją abdykację i podał, że będzie sprawował swój urząd do końca miesiąca. Ojciec Święty miał wówczas niemal 86 lat. Swoją decyzję uzasadniał podeszłym wiekiem i utratą sił. Z jego wyjaśnień wynikało, że na kierowanie Kościołem katolickim nie wystarcza mu sił fizycznych i psychicznych.

Przed wyborem na papieża, Josef Ratzinger wiele razy odwiedzał Polskę. Po raz pierwszy przybył w 1977 r. jako arcybiskup Monachium, był członkiem delegacji episkopatu Niemiec, która przyjechała na Dolny Śląsk. Natomiast w 25 maja 2002 udzielił w Radomiu sakry biskupiej nowo mianowanemu biskupowi radomskiemu Zygmuntowi Zimowskiemu, który przez wiele lat był jego współpracownikiem w kongregacji. W dniach 25–28 maja 2006  już jako papież Benedykta XVI odbył pielgrzymkę apostolską do Polski. Odwiedził Warszawę, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską i Częstochowę.

Źródło informacji: polsatnews.pl, .ekai.pl