Inwestycje

Energooszczędny sprzęt AGD i oświetlenie mogą obniżyć cenę za prąd

Jak twierdzą eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, używanie energooszczędnego sprzętu AGD i oświetlenie pozwoli obniżyć rachunki domowe nawet o 40%.

W ponad 80% polskich domach króle głównie stary energochłonny sprzęt AGD, które w większości powinny być wymienione na nowe. Pomogłoby to okiełznać rosnące rachunki za energię elektryczną, bo spowodowałoby spadek zużycia prądu. Zdaniem Komisji Europejskiej wymiana sprzętu AGD na energooszczędny może być istotną bronią w walce z kryzysem energetycznym, ponieważ może zmniejszyć uzależnienie wspólnoty od rosyjskich surowców. Potwierdza to eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, którzy twierdzą, że efektywność energetyczna gospodarstw domowych może pomóc zastąpić nawet 37 mld m3 rosyjskiego gazu.

Modernizacja najbardziej powszechnego w gospodarstwach domowych sprzętu RTV i AGD pozwoliłaby obniżyć ich zapotrzebowanie na energię elektryczną o blisko 20%. Ponadto nowy energooszczędny sprzęt i oświetlenie mogą obniżyć domowe rachunki nawet o 40%.

 

Źródło informacji: 300gospodarka.pl