Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Finisaż wystawy „Beksiński w Radomiu”

Beksiński niedługo wyjedzie z Radomia. To już ostatnia szansa, żeby zobaczyć wystawę, otwartą 17 marca przez OKiSz Resursa Obywatelska w Kamienicy Deskurów.

– Dotychczas wystawę obejrzało ponad 5 tysięcy osób, więc myślę, że możemy mówić artystycznym i frekwencyjnym sukcesie. To zachęca do organizacji kolejnych tego typu ekspozycji. Choć akurat najbliższa, „Człowiek z buntu”, będzie dotyczyć wydarzeń Czerwca 76. Zapraszam już od 22 czerwca. Ale sztuka współczesna na najwyższym poziomie na pewno znów zawita niebawem do sali wystawowej Kamienicy Deskurów – mówi Mateusz Tyczyński, zastępca prezydenta Radomia.

„Beksiński w Radomiu” to pierwsza tak kompleksowa prezentacja twórczości Zdzisława Beksińskiego w naszym mieście. Ekspozycja zawiera m.in. osiem oryginalnych i nieznanych szerszej publiczności obrazów artysty, dziesiątki fotografii, fotomontaży oraz grafik komputerowych, a także rozbudowaną sekcję multimedialną.

Nadchodzący weekend to już ostatnia szansa, żeby poznać twórczość artysty z Sanoka. Chętni będą mogli również wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. W piątek, 2 czerwca, o godz. 18.00 zaplanowano projekcję filmu „Z wnętrza. Prolog”. W siedzibie instytucji przy ul. Malczewskiego 16 będzie można zobaczyć unikatowy film, ukazujący archiwalne materiały zarejestrowane kamerą VHS przez samego Zdzisława Beksińskiego. Będzie to kameralny pokaz (bilety w cenie 10 zł dostępne online oraz w kasie Resursy).

Z kolei o godz. 19.00, w Kamienicy Deskurów odbędzie się zwiedzanie wystawy „Beksiński w Radomiu” z towarzyszeniem fragmentów audycji Tomka Beksińskiego. Słynny dziennikarz muzyczny, a prywatnie syn Zdzisława Beksińskiego zmarł tragicznie w 1999 roku. Krótko przed śmiercią poprowadził na antenie Polskiego Radia ostatnią audycję w ramach „Trójki pod Księżycem”. Wybrane fragmenty audycji zabrzmią w przestrzeni ekspozycji, korespondując z prezentowanymi dziełami. Wejściówki dostępne wyłącznie na miejscu w Kamienicy Deskurów bezpośrednio przed wydarzeniem (fragmenty audycji potrwają ok. 50 minut). Producentem fonogramów jest Polskie Radio.

Ostatnia szansa, żeby zobaczyć ekspozycję, nadarzy się w sobotę i niedzielę. W tych dniach wystawa będzie czynna w godz. 12.00-20.00. Ostatni zwiedzający wpuszczani są na godzinę przed zamknięciem muzeum.

Źródło: UM Radom