Historia Radom i okolice

Historyczne odkrycie w Radomiu

Od października Rewitalizacja prowadzi nadzór archeologiczny na placu wokół kościoła farnego. Podczas prac odnaleziono monety z XVIII wieku. Jest to historyczne odkrycie.
Przy pomocy wykrywacza metali odnaleziono kilka szelągów Jana Kazimierza z poł. XVII w., 3 grosze polskie bite w czasie insurekcji kościuszkowskiej dla wojsk austriackich stacjonujących w Galicji i Krakowie, grosz Fryderyka Wilhelma II z datą 1797 oraz 1 grosz datowany na 1812 rok. Ponadto znaleziono guzik Marynarki Wojennej z motywem kotwicy. Jego stan jednak nie pozwala na ustalenie dokładnego roku pochodzenia. Natrafiono także na fragment renesansowego, profilowanego detalu kamiennego wykonanego z piaskowca.
Przy budynku kancelarii kościoła farnego znaleziona została również mocno zniszczona metalowa tabliczka z napisem BIBLIOTEKA. Po konsultacjach można stwierdzić, że jest to pozostałość po dawnej bibliotece, która miała się znajdować w budynkach parafialnych kościoła farnego jeszcze w latach 70 i 80. XX w. Jest to więc „zabytek najnowszej historii Radomia”.
Historyczne odkrycie miało miejsce na placu wokół kościoła farnego, gdzie aktualnie trwają zaawansowane prace związane z układaniem nowej nawierzchni wokół obiektu. Wszystkie działania ziemne poprzedziły badania archeologiczne. Od października nadzór sprawuje Rewitalizacja. Dalsze prace badawcze wciąż trwają.

Źródło informacji i foto: Rewitalizacja Radom/Facebook