Historia O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Jak mógł wyglądać pomnik Czerwca 76’? Unikalne zdjęcia od IPN

Jak mógł wyglądać pomnik Czerwca 76’? Instytut Pamięci Narodowej opublikował unikalne zdjęcia!

Jak mógł wyglądać pomnik Czerwca 76’? Instytut Pamięci Narodowej opublikował unikalne zdjęcia!

O tym, że w Radomiu powstanie pomnik Radomskiego Czerwca 1976 i o tym jak będzie wyglądał, informowaliśmy już dwa miesiące temu.

Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć, że pomysł na postawienie monumentu upamiętniającego krwawe wydarzenia z Czerwca 1976 roku był już realizowany w 1981 r. Finalnie jednak nie doszedł do skutku.

Uczniowie zaprojektowali murale upamiętniające Radomski Czerwiec 76, które zostaną namalowane na murach szkoły

W 1981 r. radomska „Solidarność” ogłosiła konkurs na projekt pamiątkowego pomnika. Nadesłane prace zaprezentowano 7 lipca 1981 r. w Galerii Krytyków w Warszawie.

Pierwszą nagrodę otrzymał wówczas Bronisław Kubica, drugą – zespół w składzie: Stefan Dousa i Marek Piotrowski z Krakowa, trzecią – zespół: Grażyna Gierałtowska-Kucz i Jan Kucz z Warszawy.

Nagrody wręczyli zwycięzcom członkowie MKR „Solidarność” Ziemia Radomska Bronisław Kawęcki i Marek Gawlik. Wprowadzenie stanu wojennego uniemożliwiło realizację tej inicjatywy, nie podjęto jej też bezpośrednio po przemianach ustrojowych w Polsce zapoczątkowanych w 1989 r.

Wystawa „Zaczęło się w Radomiu – Czerwiec 76” na deptaku

W rezultacie przez wiele lat Radom był jedynym miastem w Polsce, które będąc wpisane w historię „polskich miesięcy” – nie zdecydowało się na budowę pomnika upamiętniającego robotnicze strajki i manifestacje.

Na zdjęciach poniżej: zaprezentowane w 1981 r. projekty monumentu. Fot. Jerzy Szepetowski (zbiory IPN)

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu