Radom i okolice Społeczeństwo

Już dziś debata „Robotnicy w XXI wieku. W 48 rocznicę radomskiego Czerwca”

Już dzisiaj odbędzie się debata „Robotnicy i pracownicy wobec przemian społeczno-gospodarczych w XXI w. W 48 rocznicę radomskiego Czerwca”. Do Radomia przyjadą Damian Adamus, redaktor naczelny Nowego Ładu (nlad.pl); Piotr Ciompa z Nowego Obywatela (nowyobywatel.pl); a także Kamil Wons z Klubu Jagiellońskiego (klubjagiellonski.pl).

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie im. Kazimierza Jagiellończyka. Zainauguruje ono cykl spotkań w ramach Klubu Nowego Ładu.

Debata odbędzie się 26 czerwca w hotelu Nihil Novi w radomskim rynku. Start o godz. 17:00.

Biogramy uczestników:

Adam Szabelak (prowadzący) – redaktor kwartalnika Polityka Narodowa oraz portalu Nowy Ład. Dziennikarz lokalny. Dumny radomianin. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuki Wojennej. Autor książki „Wczoraj i dziś Burów”. Szczególnie zainteresowany tematyką walki informacyjnej i bezpieczeństwa kulturowego.

Damian Adamus – publicysta i redaktor naczelny portalu Nowy Ład. Inżynier Logistyki, absolwent studiów magisterskich na kierunku „Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja” na Akademii Sztuki Wojennej. Interesuje się Azją Wschodnią, w szczególności Chinami oraz zagadnieniami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Zawodowo związany z sektorem organizacji pozarządowych. 

Piotr Ciompa – od 2003 roku związany ze środowiskiem Nowego Obywatela. Bliska jest mu współpraca solidarystycznej prawicy ze wspólnotową lewicą. Historyk z podstawowego wykształcenia, przekwalifikował się na zarządzanie. Od 1997 r. pełni funkcje w kierownictwie średnich i dużych podmiotów sektora prywatnego i publicznego (ostatnio do stycznia prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych). Współtwórca Centrum Wspierania Rad Pracowników. Interesuje się Katolicką Nauką Społeczną. Jest członkiem rady parafialnej. 

Kamil Wons – publicysta Klubu Jagiellońskiego, z wykształcenia historyk i politolog. Prywatnie lider zmiany na magazynie. 

W toku dyskusji zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć na pytanie o „klasie robotniczej” lub „pracowniczej”, która zniknęła z debaty publicznej na przełomie wieków. Będzie też mowa o tym czy współcześnie mówić można o pewnej wspólnocie tożsamości i interesów ludzi pracy. Porozmawiamy też o zauważalnym problemie spadku udziału pracy, rozumianej jako płace, wynagrodzenia i świadczenia, w dochodzie narodowym w praktycznie wszystkich krajach rozwiniętych. Poruszony zostanie także temat największych wyzwań stojących przed ludźmi pracy dzisiaj – m.in. wzrostu znaczenia wielkich korporacji, masowej imigracji, zmian na rynku pracy związanych z rozwojem technologii itd.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie. Dla osób, które nie będą mogły fizycznie w nim uczestniczyć, prowadzić będziemy na fanpage na Facebooku twojradom.pl transmisję na żywo. Zapis debaty umieszczony zostanie także później na naszym kanale na YouTube.